Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Menstruování ve vesmíru zakázáno!

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/8.6.2020
Sally Ride byla jednou z prvních žen, které ukázaly světu, že přirozené odvádění neoplodněného vajíčka z těla zdravé ženy není důvodem, aby nemohla do vesmíru. Na počest jejích narozenin a historického startu rakety Falcon 9, který se konal tento týden, vám přinášíme příběh o tom, jak se menstruující ženy dostaly ke hvězdám.
Reklama

Ačkoliv ženy měly ve fyzických testech, které sloužily jako příprava na kosmické lety, vyšší úspěšnost než muži (prošlo jimi 68 procent žen oproti 56 procentům mužů), po desetiletí nemohly létat do vesmíru, protože se astronauti domnívali, že by menstruační nebo hormonální žena náročné prostředí vesmírného letu nezvládla. NASA se obávala, že by tam mohly kvůli menstruaci zemřít – věděla, že kardiovaskulární systém byl velmi ovlivněn vesmírným letem. Protože se lidé vyvinuli na Zemi, naše těla jsou zvyklá na gravitaci, umí s ní velmi dobře bojovat a pumpují krev z dolních končetin na hrudník, kde může být tato krev reoxygenována a recirkulována tělem. Ale když není žádná gravitační schopnost bojovat, systém je trochu „líný“. Srdce nemusí pracovat tak tvrdě a krev a tekutiny se shromažďují v horní části těla a hlavy, což způsobuje u astronautů oteklý obličej.

Inženýři a letečtí chirurgové měli strach, aby se něco podobného nestalo menstruující ženě ve vesmíru. V nejhorším případě by to mohlo způsobit zánět membrány lemující břišní stěnu a ústrojí uvnitř břicha. Ukázalo se nicméně, že mezi krevním oběhem a menstruací je velký rozdíl: první je řízen sítí tepen a žil, které fungují po celou dobu, zatímco druhý je řízen hormony. Proud menstruační krve tedy není veden způsobem cirkulace krve. Takže zatímco se mužští inženýři starali o retrográdní krvácení, ženy astronautky se vůbec neobávaly a očekávaly, že menstruace ve vesmíru bude stejná jako na Zemi.

A ukázalo se, že měly pravdu. Není jisté, kdo byla první menstruující žena ve vesmíru, jisté však je, že menstruace tam probíhá stejně jako na Zemi. I přesto NASA povolila ženám vstup do sborů astronautů až v roce 1978 a ani v té době nevěděla, jak k nim přistupovat. První americké astronautky Sally Ride se inženýři ptali, zda jí bude 100 tamponů na týdenní misi stačit.

I když menstruace tedy nepředstavuje problém, je ženám astronautkám stále doporučeno ji ve vesmíru pozastavit například pomocí antikoncepce. Nakonec to jsou ale samy ženy, kdo rozhoduje o svém reprodukčním zdraví a o tom, zda se stanou astronautkami menstruujícími ve vesmíru, či ne, jelikož na to už dnes naštěstí mají právo.

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

Čtěte také: Nový Zéland bude ve školách rozdávat zdarma tampony a vložky

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama