Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Menstruační kalíšek jako lidský milník ve Victoria & Albert Museum

text: Jan Boublík, foto: Getty images/19.9.2019
Produkt společnosti Tampax zakoupilo věhlasné britské muzeum do své sbírky poté, co jeho kurátoři vyhodnotili alternativu vložek jako produkt, který změnil společnost. Proč je menstruační kalíšek tak důležitým artefaktem? 

Výrazná část naší celosvětové populace menstruuje, i tak je ale dodnes tento přirozený biologický proces tabuizován. Podle kurátorů V&A Museum přišla změna právě s menstruačním kalíškem, který jako první hygienická pomůcka pro ženy porazila některé mýty. „Menstruační kalíšky nejsou ničím novým. Co nás ale zaujalo je jejich stoupající popularita a otevřená diskuze o jejich efektivitě. Navíc menstruace a náš přístup k ní je důležitou součástí moderních dějin. Chtěli jsme tímto krokem bořit existující tabu,“ doplňuje pomocná kurátorka muzea Alice Power.  

Kromě praktické funkce je menstruační kalíšek také průlomovým produktem uvědomělého přístupu. Dá se vyrobit z recyklovaných zdrojů a je znovupoužitelný. I přesto je dodnes Tampax jedinou společností na americkém trhu, která se jeho výrobou od roku 2018 zabývá. V České republice je dostupná řada sad několika nezávislých značek.  

Zmínky o používání kalíšku se datují ke konci devatenáctého století. Roku 1867 byla vyrobena úplně první kaučuková nádoba pro ženy. Objekt, který je příbuzný dnešním hygienickým pomůckám však navrhla až v roce 1937 umělkyně Leona Chalmers. V osmdesátých letech minulého století začala popularita kalíšků mírně stoupat, avšak brzy zas upadly kalíšky v zapomnění díky četným alergickým reakcím na latex, ze něhož byly vyráběny. Dnes jsou modely odlívány z hypoalergenního silikonu.   

Čtěte také:
Ta menstruace snad nikdy neskončí!
Menstruační kalíšky jsou stejně spolehlivé jako tampóny, ukazuje nová studie
Co dělá menstruace s produktivitou žen?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama