Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MENOPAUZA: O čem nesmíme mlčet?

Getty Images
Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/15.10.2020
Přestože jí projde každá žena, pohlíží se na ni jako na obávané tabu. Menopauza je ale naprosto přirozeným procesem, který by neměl být předmětem diskriminace a předsudků.
Reklama

Dřív nebo později projde menopauzou každá žena. Naprosto normální jev, který s sebou ovšem nese řadu nových, většinou nepříjemných pocitů, je však stále jakýmsi veřejným tajemstvím. A není se čemu divit. Zatímco stejně staří kolegové přímo září a sklízejí jeden úspěch za druhým, ženy v klimakteriu se na pracovním trhu doslova ztrácejí. Situaci pak určitě nepomáhá jejich stylizování do depresivních trpitelek, které neustále otevírají okno a bolí je hlava, ani nedostatečná informovanost ze strany lékařů. Je na čase prolomit tabu! 

„Když jste mladá, ztrácíte při hledání zaměstnání body za nedostatek zkušeností. A když je konečně máte, jste moc stará a náladová. Těsně před padesátkou jsem dostala výpověď, která mi byla dána se slovy: ‚Myslím, že už tě to moc nebaví. Potřebujeme novou energii.‘ Té ‚energii‘ je necelých třicet a svou práci zvládá dobře. Zato já si vzhledem ke svému věku nové zaměstnání hledám velmi těžko,“ říká bývalá markeťačka Jana. Je však jednou z mála, která o důsledcích nové fáze své existence otevřeně hovoří.

„Přechod byl popsán mnoha odborníky, ale to, jak menopauzu vnímají ženy samotné, už se nikde moc nedočteme. Obecně se menopauza posouvá do mladšího věku a čím dál víc žen je konfrontováno s mnoha symptomy, které přechod provázejí. Velmi často o nich ale raději nemluví, protože žijeme v době, kdy panuje kult krásy a mládí. I to mě inspirovalo k psaní,“ uvádí novinářka a autorka knihy Menopauza: Tělo a duše v harmonii Ivana Ašenbrenerová. Vlastně se to dá pochopit. V myslích mnoha lidí je menopauza důvodem se stáhnout. Mluvit o ní znamená vypovídat o intimních a ponižujících nepříjemnostech. Přechod totiž není jen o ztrátě menstruace a plodnosti. Kromě návalů horka a výkyvů nálad přináší i řadu různorodých zdravotních problémů, které se navzájem propojují. Třetina žen v menopauze trpí únikem moči a mnohé si stěžují na vaginální suchost a ztrátu libida. Tyto trapné nuance jsou pravděpodobně důvodem, proč se s nimi jedna ze dvou žen nesvěří svému partnerovi...

Celý článek si přečtete v listopadové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích nebo si ji můžete objednat na našem webu. Doprava zdarma!   

Čtěte také: Menopauza = jsem stará?

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama