Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Menopauza = jsem stará?

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/3.7.2020
Menopauza je přirozený jev, kterým si projde stoprocentně každá žena, a přesto se o něm nemluví, jelikož se ženy bojí, že budou kategorizovány jako „staré“. To mnohdy vede také k tomu, že je v práci začnou tlačit k východu. Je čas, toto tabu rozbít.
Reklama

Trauma, kataklyzma, smutek z uplynulého mládí a hrůza z přechodu na starou stranu provází mnoho žen okolo padesátky, které si procházejí menopauzou. Jakoby tím, že přestaly menstruovat, přestaly být aktivními ženami. Toto stigma má zdroj v 19. století, kdy lékaři zmenšili ženy na stroje na plodnost, a jakmile jí nejsou schopné, jsou odsouzené.

Ačkoliv jsme dnes daleko dál a plodnost žen by neměla být relevantní, jelikož ne každá žena chce mít dítě, případně jsou jiné cesty, jak si ho pořídit (například adopce), stále je menopauza sociálně pobuřujícím obdobím. Podle nedávného průzkumu nadace žen MGEN má období před menopauzou negativní dopad na každodenní život 44% žen a 41% z nich si již vyslechlo nějaké ironické nebo zesměšňující komentáře. Vedle toho zažívají také ženy starší padesáti let diskriminaci na pracovišti – například ve Francii je zaměstnanost žen ve věku 50-64 let nižší než zaměstnanost mužů, což je ovšem ekonomicky absurdní, jelikož ženy vzhledem k tomu, že žijí déle, také pracují déle. A z čeho budou žít, pokud je firmy nebudou chtít od jejich padesáti let? K návalům horka, výkyvům nálad, možnému přibrání na váze a dalším fyzickým změnám, které menopauzu doprovází, toto ženy skutečně zakoušet nepotřebují.

Naopak, toto by mělo být pro ženu příznivým obdobím – děti jsou často dospělé a nepotřebují tolik péče, žena má více času na sebe, větší svobodu a měla by tak mít možnost zažívat své profesní úspěchy, než aby se obávala o své pracovní místo. Proto je potřeba toto tabu narušovat.

S tím začala francouzská novinářka a producentka Blandine Grosjean, která zpracovala dokument Menopauza. Jedná se o mocný a veřejně prospěšný snímek, který spojuje někdy pohoršující, někdy odporující, ale také uklidňující svědectví žen, které si menopauzou již prošly. Mluví o důvěře, která podtrhuje nedostatek informací o této nové etapě jejich existence a její fyzické, psychologické, profesní a sexuální důsledky. A pomáhají dalším ženám vyrovnat se s tímto obdobím.

Feministickou výzvou kolem menopauzy je boj proti diskriminaci a předsudkům, které ohrožují zdraví žen. Měli bychom se tedy vydat do ulic, abychom narušili tabu menopauzy, zorganizovat „Menopause Pride“ a ukázat prstem na ženy nad 50 let? Mělo by se o menopauze mluvit více ve filmech, na zpravodajských kanálech a v talk show? Toto je názor zakladatelky mediálního pořadu o ženách středního věku Sophie Dancourt: „Musíme se mobilizovat pro nás samotné s laskavostí a solidaritou, ale také pro příští generaci žen. Pro mě je to další #MeToo.“

Čtěte také: Vědci tvrdí, že dokážou oddálit menopauzu až o 20 let 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama