Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Méně plastových obalů i masa. Ekologická dieta je tu

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/9.4.2019
Každý z nás má zodpovědnost za stav planety. Tím, co jíme, ovlivňujeme životní prostředí víc, než se možná zdá. Tak co vybrat, abychom neškodili svému tělu ani přírodě?
Reklama

Všichni svým chováním ovlivňujeme to, v jakém stavu je životní prostředí kolem nás. Schválně si vzpomeňte na to, co s planetou dělají plastová brčka a další jednorázové plasty. Právě jídlo je oblastí, kde můžeme pro přírodu udělat docela hodně. Jak spojit svou vlastní touhu žít zdravě a zároveň zodpovědný přístup k naší planetě? Hned několik konkrétních doporučení připravila evropská organizace EUFIC, která se dlouhodobě stará o to, aby lidé měli kvalitní a vědecky podložené informace o svém zdraví.

Přemýšlejte nad obaly ovoce a zeleniny
Snad každý ví, že jíst hodně ovoce a zeleniny je super. Obecně platí, že dieta, která obsahuje dostatek obojího, je dobrá. Jenže to má háček, za určitých podmínek znamená velké množství ovoce a zeleniny zátěž pro životní prostředí. Problémem jsou jednorázové obaly, třeba u zeleninových salátů nebo ovoce jako jsou maliny nebo borůvky. Ekologičtější je přinést si salát z domova a zvolit ovoce, které se obejde bez plastové misky a fólie, jako například jablka nebo hrušky. Mimochodem, banány, kiwi nebo pomeranče mají svůj vlastní „ochranný obal“ vytvořený přírodou.

Jezte to, co vyrostlo poblíž
Ideální volbou jsou lokální potraviny, které nemusely cestovat tisíce kilometrů, aby se dostaly na váš stůl. Pokud navíc vybíráte sezónní ovoce a zeleninu třeba na trhu nebo u blízkého farmáře, máte významné plus. Vypěstovat salát nebo třeba maliny uprostřed zimy sice jde, jenže dopravit je z druhého konce světa už znamená ekologickou zátěž. Myslete proto i na sezónnost jednotlivých plodů.

Méně masa, více rostlin
Vyprodukovat maso, zejména hovězí, znamená použít mnohem více přírodních zdrojů než vypěstovat rostlinné zdroje bílkovin, jako je například fazole, čočku nebo sója. Pokud se bez masa neobejdete, snažte se omezit jeho spotřebu a naplánujte si čistě rostlinné dny, ideálně jednou nebo dvakrát týdně. Tím prospějete planetě i sobě, protože pravděpodobně budete přijímat méně rizikových tuků a více vlákniny. Stejně často je vhodné zařadit ryby a mořské plody s dobrým původem. Například s označením Marine Stewardship Council, které zaručuje, že rybolov probíhá šetrně, aniž by byl ničen ekosystém oceánů.

Přineste si vlastní tašku
Jednorázové obaly, zejména, pokud jsou vyrobené z materiálu, které nelze recyklovat, mají obrovský dopad na životní prostředí. Čím méně budete kupovat takto balené potraviny, tím lépe pro planetu, protože nevytvoříte tolik odpadu. Klidně si do obchodu přineste vlastní látkovou tašku i plastové nebo skleněné boxy třeba na krájené sýry a další vážené potraviny, a když budete chtít kávu s sebou, vezměte si vlastní hrníček, který hned neskončí v odpadkovém koši.

Pijte vodu z vodovodu
V Evropě je pitná voda velmi kvalitní, a navíc snadno dostupná. Místo nákupu balené vody a vytváření dalšího plastového odpadu si tak pořiďte láhev, kterou budete opakovaně používat a kdykoliv ji můžete doplnit z vodovodu. Kohoutková voda vás bude stát zlomek toho, co balená, a navíc tak snížíte svou ekologickou stopu.

Omezte svou spotřebu
Jez do polosyta, říká jedno české přísloví. Dnes ho ocení jak vaše linie, protože se nebude přejídat, tak planeta, protože zmenšíte svou spotřebu. Začíná to už při nákupu potravin. Pokud vyrazíte do obchodu a budete mít hlad, téměř jistě nakoupíte mnohem víc a nakonec část jídla (zbytečně) vyhodíte, protože ho nestačíte spotřebovat.

Čtěte také:
EKO: EU zvažuje zákaz mikroplastů!
Můj týden bez plastů. Jde to, ale...
SIBIŘSKÁ ČAGA: zázrak, který vyléčí rakovinu a zaručí nesmrtelnost?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama