Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MATKY A DCERY pořád stejně, a přesto jinak

Foto: Getty images/22.2.2020
Zná vás celý život, má ty nejlepší tipy na knihy i cestování, často je první osobou, které telefonujete, zároveň vás během minuty dovede rozčílit neomaleným názorem tak jako nikdo jiný. Vítejte v klubu matek a dcer, ve světě, který si určuje svoje vlastní pravidla bytí a vzájemné komunikace.

Všechny jsme dcerami, některé možná i zároveň matkami dcer. Takže žijeme a máme svoji vlastní zkušenost toho, jak komunikovat s matkou a stále zůstat naživu. Dobrotivá, všudypřítomná, chápající a objímající archetypální postava matky je možná chtěným předobrazem té vlastní, avšak svébytná, holá, žitá zkušenost s vlastní matkou je mnohdy výrazně odlišná. Často je to připomínka jízdy na horské dráze, a to se svými specifickými pravidly a rychlostními stupni.Vztahy a komunikační vzorce matek a dcer jsou plné dichotomií, ambivalencí a zvratů. Dcery jsou naše budoucnost (myšleno v tom smyslu, že matky si povětšinou přejí, aby jejich dcery vedly lepší a úspěšnější život, než se to podařilo jim samotným), ale zároveň budoucnost svých dcer formují prostřednictvím vlastní odžité minulosti. Do budoucnosti ženských potomků projektují vlastní očekávání, doposud nenaplněná přání, ale také obavy a frustrace.

Příklad a vzor
Ale to, co současné matky opravdu nepotřebují, jsou další společenské tlaky na samou podstatu jejich existence a další normativní diskurz, jak být dobrou matkou, či tribunál těch, kteří budou rozhodovat o tom, kdo adekvátně naplňuje mateřskou roli. Přesto se od matek očekává (a možná nejméně trpělivé jsou samotné dcery), že budou svým dcerám oporou ve formativních a kritických letech dětského věku devíti až jedenácti let, kdy mladé dívky stále (i v naší „západní“ kultuře) narážejí na tzv. stěnu patriarchální kultury, kdy je v mnoha oblastech žena vnímána jako méněcenná ve srovnání s mužem, děvčata vzdávají samy sebe, aby byly přijaty většinovou společností, a to je právě ten moment, kdy/kde by matky měly být výrazně přítomny a připraveny zasahovat, aby svým dcerám pomohly vlastním pozitivním příkladem a vzorem. Nabízejí se situace týkající se přístupu k exaktním vědám či různým povoláním (nevytvářet v dětské rozvíjející se mysli předsudky a stereotypy ohledně tzv. jazykových a matematických typů dětí, využívání technologií nebo co je tzv. vhodná budoucí profese), nebo se to týká zapojení do týmových sportů (hokej, florbal). Nejde o falešné povzbuzování, slibování nemožného a posilování iluzí, ale o vytvoření základů zdravého sebevědomí (opravdu ve smyslu uvědomění si sebe sama, svých možností, kdy matka pomáhá vhodně usměrňovat a manažovat očekávání své dcery).

Celý článek si přečtete v březnové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích.

Čtěte také: Leonardo DiCaprio si přivedl na Oscary rande a nebyla to jeho máma

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole