Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Máte v kosmetické tašce produkt obsahující komedogenní látky? Pryč s ním!

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/14.5.2020
Přemýšlíte, proč se nemůžete zbavit otravných pupínků, které se vám na pleti tvoří, jak se jim zachce? A zkontrolovali jste, zda nemáte v kosmetické taštičce produkt obsahující některou z komedogenních látek?
Reklama

Už dávno nejste teenager, hormony s vámi nejspíš také necloumají, přesto bojujete s rozšířenými póry a trápí vás akné, které ve vašem věku působí jaksi nemístně? Jako první krok k nápravě hloubkově vyčistěte pleť. Pokud nepocítíte žádnou velkou změnu, měly by přijít na řadu etikety všech kosmetických produktů, které na pokožku obličeje aplikujete. Protože zakopaný pes může být právě tam!

Výše komedogenity
Většinu kosmetických produktů tvoří klidně i několik desítek ingrediencí. A proto není divu, že některou z nich vaše pleť občas nemusí přijmout. To ovšem neznamená, že je konkrétní látka špatná či zdraví škodlivá. Řada z nich je dokonce certifikovaná pro přírodní kosmetiku a někomu jinému s odlišným typem pleti může skvěle vyhovovat. Proto je tak důležité pochopit jak vlastní pokožku, tak konkrétní ingredience a jejich vlastnosti na kůži.

Pokud vás trápí záhadná tvorba pupínků, zaměřte se především na komedogenitu jednotlivých složek kosmetických produktů. Komedogenní jsou takové látky, které způsobují ucpávání pórů, a stojí tak za vznikem akné. A které ingredience máme konkrétně na mysli?

(NE)vinné oleje
Přírodní oleje dokážou naší pokožce – ať už je jakákoliv – velmi pomoci. Některé z nich jsou ale vysoce komedogenní, a tudíž nevhodné pro mastící se pleť. „Komedogenní oleje jsou aktuálně velkým tématem v přírodní kosmetice, a je dobře, že se zákazníci začínají více zajímat, jaká ingredience je vhodná právě pro ně. Bohužel v honu na komedogenní oleje se velmi často zapomíná na fakt, že i když pro někoho není surovina vhodná, neznamená to, že je automaticky špatná. Například kakaové máslo je vysoce komedogenní, a není tedy vhodné pro pleť mastnou, aknózní nebo celkově náchylnou na ucpávání pórů. Na druhou stranu pokud toto máslo zvolí pleť suchá a zralejší, bude pro ni naprosto ideální péčí. Může totiž těžit z množství vitaminu E a z vyhlazujícího efektu, díky čemuž bude celkově hladší, pevnější a s méně patrnými vráskami. Cílem je vždy vhodně zvolit olej ideální pro svůj typ pleti,“ radí Jana Goldbricht, produktová specialistka značky Weleda. „Oleje se dají snadno míchat mezi sebou, a když pak ve složení najdete malé procento toho komedogenního, pravděpodobně se vůbec nic nestane,“ dodává Majda Kučerová, make-up artistka z Líčírny. Mezi komedogenní oleje patří například kokosový, lněný, olivový, sójový nebo olej z pšeničných klíčků. Naopak nekomedogenní, a tudíž bezpečný pro mastící se pleť, je olej arganový, konopný, makový, malinový nebo třeba šípkový.

Ropná zátka
Ano, ropu bychom si na obličej dobrovolně asi nenatřeli, na druhou stranu ale málokdo ví, že při frakční destilaci ropy vzniká minerální olej, který bývá přísadou pleťových pečujících produktů. „Minerální oleje a ropné deriváty obecně jsou okluzivní látky, což znamená, že se k pleti doslova přilepí a neprodyšně ji uzavřou. Utěsní póry, čímž způsobí vznik infekcí, a tím se také jejich komedogenicita okamžitě vyšvihne na čestné páté místo s hvězdičkou. Normálně se totiž pleť neustále zbavuje nečistot pocením, přes ropnou pokličku ale nemá šanci, a tak mají toxiny a nečistoty dostatek času na dílo zkázy,“ upozorňuje Majda Kučerová. Podobně fungují také silikony (často v jejich názvu najdete slovo dimethicone), které bývají nedílnou součástí podkladových bází pod make-up. Na pleti fungují jako druhá kůže, zalepí ji a nepustí nic dovnitř ani ven. Výskyt zanícených pupínků je při jejich denním používání jen otázkou času. změkčující isopropylyIsopropyl palmitate, isopropyl myristate, isopropyl isostearate... Přestože zní jejich názvosloví komplikovaně a zaručeně nebezpečně, jejich vliv na zdraví člověka je v nízkých koncentracích považován za neškodný. Isopropyl myristate rostlinného původu je dokonce certifikován pro přírodní kosmetiku. Při vyšších koncentracích by však mohly dráždit citlivou kůži a v krajních případech také způsobovat dermatitidu. Tyto bezbarvé tekuté kapaliny se do kosmetických produktů přidávají zejména jako nosiče vůní, pojiva a změkčovadla. Pokožku hydratují a pomáhají v ní uzamykat vlhkost, mají vyhlazující efekt a zlepšují roztíratelnost produktů. Všechny tři jsou ale vysoce komedogenní, a tudíž nevhodné pro mastící se pokožku se sklony k akné. Na již vzniklé pupínky velký vliv mít nebudou, mohou ale způsobovat komedogeny, od nichž už je k zanícené infekci v podobě bílých pupínků jen krůček. 

Alkoholy
Dalšími známými záškodníky jsou mastné alkoholy a jejich estery – octyldodecanol, myristyl myristate a isosteryl neopentanoate. V kosmetických produktech zastupují funkci emulgátoru, zahušťovadla či rozpouštědla. Poslední jmenovaný je skvělý jako pojivo, a proto ho najdete v lisovaných produktech dekorativní kosmetiky, jako jsou pudry, tvářenky, oční stíny či make-upy. Ostatně v těch můžete často narazit také na čistou bezbarvou kapalinu octyldodecanol, který je vyhodnocen jako zdraví neškodlivý, a dokonce se pyšní certifikací pro přírodní kosmetiku a vhodným složením pro vegany. Do produktů je přidáván také jako skvělá náhražka silikonů a parabenů. Pokud však všechny tři zmíněné látky přijdou do styku s mastící se pletí, mohou napáchat škody v podobě rozšířených pórů a komedonů, což hrozí zejména při pravidelném a dlouhodobém používání.

Omamné vůně
Kosmetické produkty, které nevoní, zůstávají v regálech obchodů podstatně déle než ty, které nás zahalí do příjemného aroma čistoty, svěžesti a jemných akcentů květin. To, že naše nákupní chování řídí nejen náš mozek, ale především oči a čich, je vlastně lidskou přirozeností. Dlouhodobé aplikování syntetických vůní ale může pokožku náchylnou k akné zbytečně dráždit a aktivovat vznik nových pupínků. Při čtení etiket proto kontrolujte, zda se ve složení nenachází slova jako „fragrance“, „parfum“ nebo „perfume“. Podobné je to také s esenciálními oleji. Pokud jich je v produktu masivní množství, může docházet ke zbytečnému dráždění zanícené pleti. 

Kyseliny a vitaminy
Kyseliny si dokážou poradit s vráskami, odumřelými buňkami a dokonce i komedony (například kyselina salicylová rozpouští kožní maz, a tím uvolňuje ucpané póry). Ovšem není kyselina jako kyselina, a ještě více záleží na tom, s čím reaguje... Nás v tuto chvíli zajímá chemická reakce, tzv. esterifikace, při níž, zjednodušeně řečeno, z kyseliny a alkoholu vzniká ester. A pro mastící se pleť může být nevhodný ester decyl alkoholu a kyseliny olejové tzv. decyl oleate, který v kosmetice funguje jako změkčovač a kondicionér. Mimo jiné usnadňuje nanášení make-upu a to tak, že pokožku zahalí do lehkého nelepkavého filmu. A tím ji zároveň neprodyšně uzavře. Podobné je to se složkou s názvem sorbitan oleate, což je monoester kyseliny olejové a sorbitolu, cukerného alkoholu, který se přirozeně vyskytuje v ovoci (např. v třešních či švestkách). Díky němu mají krémy příjemnou texturu, zároveň funguje jako emulgant, který umožňuje spojení vody a oleje (což je pro většinu kosmetických produktů klíčové). A ano, ani tato složka není vhodná pro aknózní pleť... Z pohledu komedogenity nejsou ušetřeny ani vitaminy, konkrétně oblíbený a pokožce velmi nápomocný vitamin E, který může být právem hrdý na celou řadu svých prospěšných vlastností – kůži zvláčňuje, jako silný antioxidant ji chrání před působením volných radikálů, má příznivý vliv na vrásky i pigmentaci a dokáže si poradit i s kožními záněty. Pokud vás ale trápí opravdu mastná pokožka a akné se nemůžete za nic na světě zbavit, mohl by vám prokazovat medvědí službu – zkuste hutný krém s vitaminem E vyměnit za lehké sérum nebo tuto ingredienci ze své běžné rutiny na chvíli vysadit, a uvidíte, jak bude vaše pleť reagovat.

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

Čtěte také: Dermatoložka radí, jak pečovat o pleť pod rouškou: zapomeňte na make-up a důkladně hydratujte

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama