Přejít k hlavnímu obsahu

Máte problém usnout? Zkuste tuto techniku dýchání a sledujte, co se stane

Kvalitní spánek je velmi důležitý. Máte s ním problémy?
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/3.7.2018
Spánek je jednou z mála vysoce příjemných věcí, která neškodí zdraví, nepřibírá se z ní a nic nestojí. Jenže dnešní uspěchaná doba si vybírá svou daň a naše mysl nám tento požitek často ne a ne dopřát. Co dělat, když se bojíte další bezesné noci? Už jste vyzkoušela techniku dýchání 4-7-8?

Kvalitní spánek je v dnešní době celkem raritou. Až 40% populace s ním má obrovský problém. A to nemluvíme jen o frekventovaně se opakujících nočních můrách, které se vám vracejí od raného dětství či o klasických půlnočních bitkách o peřinu. Problém se často skrývá v tom, že neexistuje žádný vypínač, který by zastavil tok myšlenek, jenž zaměstnává bez přestání vaši šedou kůru mozkovou. Možná jste již zkusila jógu, meditaci či teplé mléko s medem, ovšem ani jedno se neshledalo s úspěchem. Dříve však, než se uchýlíte k farmakologické radikální metodě - stilnoxu, je na čase vyzkoušet jednoduchý způsob dýchání 4-7-8, který dokáže doslova divy. 

Je to úžasně jednoduché. V podstatě jde o takové upragované počítání oveček. Celé tajemství tkví v tom, že při nádechu napočítáte do čtyř, dech zadržíte sedm vteřin a dalších osm sekund vydechujete. Tento proces pak prostě opakujete až do té doby, než usnete. Při této technice uvolníte tělo, vyprázdníte mysl a odbouráte úzkost. 

Dechová cvičení jsou velmi účinná. Jde ve zkratce o to, že přelstíte nervový systém, že je na čase zpomalit srdce, uvolnit svaly a zmírnit produkci stresového hormonu, který má na starosti vás držet neustále ve střehu. V praxi však nikdo přesně neví, proč vlastně tato metoda tak dokonale funguje. Vědci se shodují na tom, že může jít o placebo efekt nebo prostě jen rozptýlíte mysl natolik, že zkrátka nepřemýšlíte dokola nad tím, že za pár hodin vstáváte a musíte znovu do práce.

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole