Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MARKÉTA SVOBODOVÁ: Po onemocnění jsem zásadně přehodnotila svůj životní styl a nastavení mysli

Foto: Archiv/26.9.2019
Markéta Svobodová je úspěšnou manažerkou ve společnoti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Před pár lety prodělala vážné onemocnění.  "Přišla jsem na to sama. Rekonstruovali jsme dům a půl roku jsme bydleli jinde. Když jsme se vrátili do nového, hned první den, co jsme si všichni spolu sedli, jsem se protáhla a našla si bulku," říká Markéta. V čem jí nemoc změnila život a proč ani v době léčby nepřestala pracovat?
Reklama

Pracujete ve společnosti, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Jak jste se k této práci dostala?
Pozici ve společnosti Golden Gate mi nabídl můj bývalý kolega, se kterým jsme spolu několik let pracovali v jednom úspěšném týmu ve firmě Ernst&Young. V den, kdy jsem se rozhodla ze společnosti odejít a chvíli si odpočinout, mi Vladimír Brůna nabídl právě tuhle pozici. Potřebovala jsem nějaký čas na rozmyšlenou, ale po pár dnech jsem byla definitivně rozhodnuta, že je to přesně to, co hledám. Změna to byla hlavně v tom, že jsem nastoupila do funkce, která měla velké kompetence a jednalo se o společnost nekorporátního typu. Jedná se o silnou českou společnost, která je mi velmi blízká svou filozofií i produktem. 

Investujete sama do zlata a stříbra? V čem je to dobré?
Ano. Investuji. Investovala jsem již roky předtím, než jsem do společnosti nastoupila. Zlato jako takové by mělo mít místo v portfoliu každého investora. V České republice je objem zlata v rodinách stále nízký. Činí zhruba 3%, zatímco v západních zemích je to 15 - 20%, v Asii potom okolo 30%. Investujeme do jednorázových nákupů, ale také do spoření. To je ideální pro ty, kteří nemají finanční obnos právě pro ty jednorázové. Díky spoření také dlouhodobě průměrujete cenu nákupu. 

Co přesně vaše práce obnáší?
Jsem manažerkou péče o obchodní síť, která má přibližně 900 obchodních zástupců a mým úkolem je spolu s mým týmem připravit takové zázemí, aby mohli co nejlépe dělat svoji práci. Zajišťujeme kanceláře po celé republice a také školení, na která se v naší společnosti hodně dbá.

Před pár lety jste prodělala rakovinu prsu. Jak jste nemoc odhalila?
Odhalila jsem ji náhodou. Po nastěhování do nového domu jsem vybalovala krabice, protáhla jsem se a najednou jsem na hrudníku nahmatala bulku. Potom už mělo všechno rychlý spád. Následovala vyšetření, která bohužel rakovinu potvrdila. Absolvovala jsem chemoterapie, radioterapie a poté i hormonální léčbu.

Jak se od té doby změnil váš život (stravování, myšlení a jiné)?
Nemoc mi dala do života větší pokoru, vděčnost a radost z obyčejných věcí. Bude to znít zvláštně, ale s odstupem času ji považuji za dar. Vzhledem k tomu, že dopadla dobře, nemám trvalé následky a jsem zdravá, si dovolím tvrdit, že mě obohatila. Poznala jsem, kolik mám kolem sebe úžasných lidí, rodinu a přátel. Spousta lidí mi pomáhala, podporovalo celou mojí moji rodinu. Co se týče stravování, dávám na sebe větší pozor a naslouchám svému tělu. Ale stále hřeším. Člověk by se neměl nechat svázat strachy z toho, že se nemoc vrátí. Naučila jsem se lépe třídit informace a rady, protože rakovina je pro spoustu lidí a společností velký byznys.

Za jak dlouho jste se po nemoci vrátila zpět do "normální života"?
Já jsem pracovala i během nemoci, ale v omezeném režimu. Ve společnosti E&Y mi pomohli nastavit systém, díky kterému jsem mohla skloubit práci i léčbu. Rekonvalescence je dlouhá, mně trvala asi dva roky. I když už bylo tělo v pořádku, psychika se dávala dohromady déle. 

Kdo, nebo co vám v té době nejvíce pomohlo?
Jak už jsem zmínila, moje rodina. Můj manžel, rodiče, sourozenci, kolegové v práci. Pomáhalo mi i to, že jsem věděla, že kdykoli můžu pár lidem zavolat a bude mě vyslyšeno. Hodně mi pomohla jóga a meditace. Józe se věnuji dodnes a stále mi ve spoustě situací pomáhá.

Jak relaxujete?
Jsme hodně aktivní rodina, rádi společně sportujeme a cestujeme, to mi dělá radost. Potom jóga, to je čas jen pro mne, kde mám prostor se zklidnit a zpomalit.

Máte nějaký recept na to, jak skloubit kariéru s rodinným životem?
Recept nemám a nemyslím si, že univerzální recept existuje. Každý den je jiný a přináší různé situace, kdy je třeba hledat rovnováhu mezi péčí o rodinu a kariérou. Hodně mi pomáhá přístup vedení naší společnosti Golden Gate. Pracuji na zkrácený úvazek, mám výraznou svobodu v  tom, jaký čas sedím v kanceláři, pokud je samozřejmě práce hotova. Člověk by měl naslouchat a snažit se vnímat, kdy je ten moment, kdy je třeba zavřít počítač a jít si hrát s dětmi, a kdy zase naopak dát dětem volnost, svobodu a zodpovědnost, aby si svůj čas organizovaly samy a pracovat. Je to každodenní výzva.

Je něco, čeho v životě litujete? Co byste třeba dnes udělala jinak?
Nenapadá mě nic, čeho bych litovala. Každý můj nezdar, chyba nebo omyl mě posunuly dál. Ty nejtěžší chvíle v mém životě mi daly nejvíc. Jsem za ně vděčná, takže ani ty bych ze svého života nevymazala. 

Máte nějaké nesplněné sny?
Nemám sny typu mít krásný dům, krásná auta nebo jet na cestu kolem světa. Mým snem je prožít naplněný život, mít radost z každého dne, abych uměla každý večer za co poděkovat. 

Čtěte také:
Dara Rolins vás namotivuje svým příběhem na konferenci Dream Big
RADKA DOHNALOVÁ: Ženy ve vedení
Pouze 13 % milionářů si myslí, že jsou bohatí 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama