Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MAKE-UP: Krása filmového plátna

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/22.1.2019
Dokonalá pleť, proměny k nepoznání, extravagantaní efekty a někdy i rybí kůže... Filmový make-up je za opravdové umění považován už téměř sto let. A jeho začátky byly divoké i úchvatné zároveň.

V raných filmových začátcích, v dobách, kdy si ještě herci a herečky pro své role tvořili make-up sami, byla správná technika líčení opravdovým oříškem. Až do dvacátých let 20. století se totiž většina černobílých filmů natáčela na ortochromatický film, který byl velmi citlivý k ultrafialové, modré a zelené části světelného spektra. V praxi to znamenalo, že blonďaté vlasy byly příliš tmavé, modré oči vypadaly téměř bíle a jakákoliv vada pleti působila na stříbrném plátně jako špinavá skvrna. Herci a herečky museli vlastnosti techniky a také osvětlení celé scény vykompenzovat těžkým, mastným make-upem obvykle narůžovělé barvy, kvůli kterému však jejich obličeje připomínaly strnulé masky. Ale kolem roku 1910 začaly být filmy více sofistikované, natáčely se zblízka a režiséři prahli po přirozené kráse, a tak se muselo něco změnit...

Přečtěte si celý článek v únorovém čísle Marie Claire, které najdete právě teď na stáncích. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole