Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

LUXUS Z ODPADU: Je možné spojit vysokou krejčovinu a plastový odpad?

Unsplash
text: jan boublík, foto: unsplash/22.9.2020
Čas na úvahy už minul, rozhodnutí padlo. Je bezpodmínečně nutné nejen nevytvářet plastový odpad, ale především účinně zpracovávat i ten, který už jsme vyhodili. A platí to i pro svět vysoké módy.
Reklama

Na otázku, zda by se z plastu daly vyrábět luxusní oděvy, se snaží odpovědět nejedna značka. V rámci celého hnutí za záchranu Země se totiž učíme o módě přemýšlet jinak a recyklace je tématem číslo jedna v kreativních studiích napříč kontinenty. S recyklovanými přírodními vlákny se proto setkáváme čím dál častěji, jenže recyklované plasty si do vyššího módního patra hledají cestu velmi pomalu. Vědci nám však předkládají jedinou možnou variantu budoucího vývoje: ať chceme, nebo ne, budeme oblékat plastový odpad.  

Šaty ze starých hraček
Jedním z odborníků, kteří kvůli planetě bijí na poplach, je i Svetlana Boriskina, vedoucí vědecká pracovnice týmu, jenž zkoumá recyklované plasty při Massachusettském technologickém institutu (MIT). „Zabývám se vývojem recyklovaných plastů ze dvou důvodů. Jedním z nich je to, že přírodní vlákna se stávají luxusním artiklem, který si postupně nebudeme moci dovolit. Jenže na dluh už žijeme dnes,“ říká doktorka Boriskina. „Lidé přeci od úsvitu civilizace pracovali na zdokonalení nositelných technologií,“ dodává, když obhajuje výsledky svého výzkumu. Jeho úkolem bylo nalézt způsob, jak plastové „smetí“ jednoduše přetavit v použitelný textilní materiál – tak, aby došlo k maximálnímu užitku a ještě efektnímu zpracování tun odpadu. 

Na začátku odvážného experimentu stál výběr vhodného plastu. Takového, který všichni známe a je ho kolem nás, a to nejen na skládkách, spousta. Vyhrál oblíbený polyetylen, z něhož se vyrábějí například odpadní pytle, lahve šamponů i hračky. Doktorka Boriskina poté se svými kolegy skutečně našla způsob, jak tuhle hmotu, která ničí život v oceánech, proměnit v mimořádně pohodlný tkaný materiál s luxusním potenciálem. Vědci z MIT dokonce přišli na to, že při správném recyklačním procesu mohou polyethylenové tkaniny vynikat lepšími vlastnostmi než jejich přírodní nebo syntetické protějšky. „Oproti rozšířenému mýtu je polyethylen také šetrnější k životnímu prostředí než běžné syntetické polymery a bavlna, protože při výrobě, údržbě a recyklaci spotřebuje výrazně méně energie a vody,“ dodává Svetlana Boriskina ve své studii. Navíc takový polyetylen pak dokáže lépe chladit v létě a naopak skvěle zahřát v zimě a jeho vlastnosti mohou být různě modifikovány dle potřeby. 

Projekt z MIT tak dokazuje, že už nežijeme v době, kdy se o recyklaci plastů jen mluvilo. Skutečně stojíme na prahu jisté materiálové revoluce. Zavedení pokrokových řešení je totiž nevyhnutelné. „Doby, kdy byl recyklovaný plast jen zajímavým titulkem článků, jsou pryč. Z fáze slibů jsme se dostali do fáze konkrétních závazků,“ potvrzuje novinářka Sofia Celeste ve svém textu na WWD.com, serveru pro zasvěcence módního průmyslu. A odborníci na recyklaci se s ní shodují. Třeba specialista Juan Carlos Antona, který si před několika lety uvědomil, že už nestačí mluvit jen o drobném plastovém odpadu, ale o tom, který skutečně zamořuje naši planetu ve velkém. 

Celý článek si přečtete v říjnové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích nebo si ji můžete objednat na našem webu. Doprava zdarma!      

Čtěte také: EKO: Jak se žije bez odpadu?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama