Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Za kritiku Talibánu kulku do hlavy: Jak se žije laureátce Nobelovy ceny, která přežila atentát?

Zuzana Válková/24.11.2014
Děvče s Nobelovou cenou

Když se tálibánští velitelé z pákistánského údolí Svát jednomyslně shodli, že Malála Júsufzáí musí zemřít, bylo jí teprve čtrnáct let. Ona však navzdory vážným zraněním atentát přežila a její hlas na podporu práva dívek a žen na vzdělání sílí. Představujeme vám mladou ženu, která se ničeho nebojí. A ví to o ní celý svět.

Nejprve zaujme  jemným úsměvem. Na většině snímků se tváří trochu jako Mona Lisa, mladá žena, která ví něco, co je ostatním skryto, ale ona je ještě chvíli nechá tápat. Je to výraz, jaký mají lidé, kteří toho hodně prožili, duchovní nebo starci. Z četných televizních rozhovorů je ale vidět, že k bezprostřednímu smíchu nemá stejně jako jiné slečny daleko, a to navzdory příběhům, které vypráví: některé posluchače z nich jímá smutek i dojetí. Malála Júsufzáí, dnes sedmnáctiletá nositelka Nobelovy ceny míru, si však strach nepřipouští. Nejmladší nobelistka v dějinách hodlá změnit svět k lepšímu, ale také přečíst víc knížek, aby srovnala krok se spolužačkami. Jak říká: musí přece jednou být političkou a hodně toho dokázat.

Já jsem Malála

Její autobiografická kniha I am Malala je světovým bestsellerem. Věnovala ji všem dívkám, které se v životě střetly s nespravedlností, ale musely ji mlčky strpět. Ona sama je však slyšet už od jedenácti let, kdy na stránkách urdského servisu britské BBC začala publikovat postřehy o životě v horském údolí Svát pákistánské provincie Chajbar Paštúnchwá, která leží na hranicích s Afghánistánem. Toto údolí od roku 2008 až do zásahu vládních jednotek v roce 2009 ovládalo fundamentalistické hnutí Tálibán, které razantně proměnilo život obyvatel živého města jménem Mingora, kde Malála bydlela. O tom všem také psala: jak chodí do školy, o bojích ve městě, ale i o tom, jak se ráda obléká a učí se na zkoušky. Malála bydlela se dvěma mladšími bratry v domku nedaleko školy, kterou založil a řídil její otec, Ziauddín Júsufzáí, pakistánský diplomat. Tento sympatický aktivista, kterému odjakživa nejvíc záleželo na vzdělávání dětí a rovnoprávnosti žen, brzy rozpoznal Malálinu schopnost pojmenovávat problémy světa dospělých, a přesto, že „skutečnou událostí“ je v paštúnské rodině narození chlapce, zůstala Malála jeho favoritkou i po narození sourozenců.

Ziauddín také Malálu naučil plynně urdsky a anglicky. Dokonce ani v dobách, kdy kvůli zesilování vlivu fundamentalistů přestávalo být vhodné, aby Malála veřejně vystupovala a dávala rozhovory zahraničním médiím, ji od toho neodrazoval. Měl za to, že bude-li Tálibán někoho trestat, bude to on sám. Malé holce by přeci neublížili, myslel si Ziauddín a nenechal se zastrašit ani výhrůžkami nalezenými na prahu ani těmi v místních novinách. Bohužel se hluboce mýlil.

Talibánská temnota

 „To jediné, čeho se Tálibán opravdu k smrti bojí, je vzdělání,“ upozorňovala už před lety Malála. Tálibán v jejím rodném údolí plném průzračných ledovcových jezer, vodopádů a čarokrásných horských scenérií, nejdřív zakázal televizi. Zahraniční seriály podle něj byly nástrojem Satanovým. Malála také BBC vyprávěla, že se spolužačky bály vypravit se ven ve školní uniformě, nosily místo toho obyčejné šaty a knihy schovávaly pod šátky. Jinak by je také někdo mohl polít kyselinou. Jejich matky nesměly chodit nakupovat, místní krátkovlnná frekvence vysílala dvakrát denně hřímání tálibánských pohlavárů. Malálina kritika zavírání dívčích škol přišla Tálibánu obscénní, její likvidaci nařídil „ctihodný“ Fazlulláh, muž s tváří zbrázděnou od akné, v roce 2012. A přestože pákistánský prezident později atentát na Malálu odsoudil jako „útok na civilizované lidi“ a ministr vnitra se musel prokázat monstrózní vyšetřovací akcí, Fazlulláhova cesta k moci zůstala dál otevřená. Dnes nosí v rámci organizační struktury tálibánských složek v Pákistánu nejvyšší titul emíra. A na svobodě je i člověk, který měl vraždu na objednávku vykonat. Ten samý muž, který slídil v autobuse spolu s dalšími ozbrojenci mezi školáky, vyptával se na Malálu a pak ji postřelil.

Celý článek najdete v prosincové Marie Claire

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama