Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Tváří v tvář opravdové válce

Catherine Durand/16.11.2015

Na to, že je listopad, je v pátek třináctého listopadu opravdu pěkně. Tak jako většinou koncem týdne mířím do vinného baru mého přítele Alaina Hinga, pár kroků od kanálu Saint-Martin, v populární čtvrti 10. obvodu.

Na vyhřátých předzahrádkách restaurace Le Petit Cambodge a kavárny le Carillon je plno. Samá mladá, veselá a moderní klientela. Je 21:20, zrovna si s kamarádkou editorkou Veronikou Girard vychutnáváme vynikající Beaujolais, když vtom nás omráčí ohlušující rachot. „To jsou petardy,“ říkají zákazníci. Mně se ale okamžitě vybaví výstřely ze zbraně. Jedna dávka, poté druhá a třetí. Zdá se, že to nemá konce. Alain se šel podívat, co se to děje. Spěchá zpátky a volá: “Catherine, volej policii, jsou tam mrtví!“ Vycházím ven. Před le Craillon leží na chodníku mezi převrácenými židlemi a střepy ze sklenic lidská těla. Na místě, kde lidé ještě před pár minutami popíjeli pivo, kouřili, diskutovali, smáli se, nyní vládne podivné ticho. Na moment strneme v naprostém šoku, hrůzou němí, tváří v tvář opravdové válečné scéně. A pak se najednou zvuk střelby vrátí. Slyším křik a něčí vzlyky. Přijíždí dva hasičské vozy. Hluk se šíří, protože útočníci od boku svého černého auta rozsévají smrt ostřelováním dalších kaváren.

Přes SMS zprávy se dozvídáme, že se u Stade de France odpálili sebevrazi. Je válka a já nemohu myslet na nic jiného, než na to, jak dostat svého syna Martyho do bezpečí. Nechci, aby jel cestou ze školy, kde zkouší divadelní vystoupení, metrem. Volám jeho otci, aby pro něj dojel taxíkem. Poté policisté obléhají místo, uzavírají čtvrť, vykřikují rozkazy. Pomáháme s prvními evakuacemi raněných, a poté se odebíráme zpět do baru, kde ztrácíme povědomí o čase. Jsme přilepení k telefonům, ujišťujeme své blízké a otřeseně sledujeme události, kvůli kterým Paříž krvácí…

O tomto víkend zavřel Alain Hing z úcty k obětem svůj bar, ale slíbili jsme si a přísahali, že příští pátek zůstaneme věrni schůzkám nad dobrou láhví vína. Protože odmítáme podlehnout strachu. My, Francouzi a Pařížané, jsme zcela upnutí na svou svobodu a na své republikánské hodnoty. Proč islamisté vrazili do srdce čtvrti, v níž žiji již 25 let? „Čtvrti, které byly napadeny, místa, na která se zaměřili, jsou pařížskými místy, která milujeme, oblíbená Paříž, Paříž tolik otevřená. Takový model žití pospolu, je pro takové fanatiky nesnesitelný. Jsou to lidé, kteří by si přáli zredukovat lidskost až na úplné ticho,“ vysvětluje Anne Hidalgo, pařížská starostka.

Ne, nás neumlčí, a v Marie Claire, kde jsme nikdy nepřestali bránit draze získanou svobodu žen, budeme pokračovat v bránění naší svobody myslet, svobody milovat, svobody žít...

Catherine Durand, zástupkyně šéfredaktorky francouzské Marie Claire

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama