Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Mladá sportovkyně běžela maraton během menstruace bez tampónu

13.8.2015
Sportovkyně se po svém vypořádala s kontroverzním tématem: zbavila se "period shaming", neboli studu z menstruace. 
Reklama

Šestadvacetiletá absolventka Harvardské univerzit  Kiran Gandhi "to" dostala v den londýnského maratonu, na který se celý rok připravovala. Mohla se rozhodnout jakkoliv, ale vybrala si, že maraton poběží...  A navíc bez hygienické vložky nebo tampónu!  Nedovedla si totiž představit, že by měla běžet tolik  kilomentrů s "kusem bavlny mezi nohama," jak sama říká.  

,,Už jsem měla plné zuby toho, jak my ženy menstruaci skrýváme a chováme se jakoby neexistovala, abysme tím náhodou někoho nepohoršily, " prohlásila. 

"Myslím, že kdyby menstruaci měli místo žen muži, tak proto, že žijeme ve světě, kde mají muži vyšší společenské postavení, tak by menstruace byla častějším tématem a určitě by na muže byl brán větší ohled, " dodává.

 Uběhla maraton v podstatě ,,na ostro" a poukázala na tři věci: 
- Menstruace je přirozená a není potřeba ji maskovat, ani se za ni stydět
- I když má žena zrovna své dny, dokáže i tak náročné věci jako zdolání maratonu 
- Chtěla poukázat na obrovský počet žen po celém světě, které nemají přístup nebo finance k zakoupení hygienických vložek. 

Více než 40 milionů žen si prý tampóny nemůže z finančních důvodů dovolit, 66% afrických dívek nemá o menstruaci žádné bližší informace a v Indii používá hygienické vložky pouze 12% žen. 

Díky Kiran si možná víc lidí uvědomí, co vypouští z pusy: příkladem budiž incident amerického miliardáře Donalda Trumpa, který v televizní debatě prohlásil, že mu moderátorka Megyn Kelly pokládala rýpavé otázky, protože nejspíš zrovna menstruovala.

Fungují i kampaně, které se staví proti period - shaming. Třeba #JustATampon movement, který vybízí lidi, aby na sociálních sítích sdíleli selfie fotky s tampóny. Protože jsou to "prostě jen tampóny", které používá 50% populace. 

Příkladem je i výrok britské tenistky Heather Watson, která veřejně prohlásila, že za slabý výkon při zápasu mohla její perioda. Tím upozornila na problematiku sportovkyň a menstruace, o které se tak málo mluví. 

Co je to period shaming?
Dostala jste "to"? Pak utíkejte do drogerie a připlaťte si za hygienické vložky, které jsou co nejvíce diskrétní a dejte si bacha, aby měly neviditelná křidélka a maskování, tolik vychvalované v reklamě... Hlavně ať si nikdo nevšimne, že jste žena, která ,,má své dny" (protože slovo menstruace zní až moc opravdově). 

Mějte na paměti, že i ve dnech, kdy zrovna menstruaci nemáte, se musíte chovat tak,  abyste se vyvarovala možné spojistosti mezi vaším cyklem a náladami, na to stačí jeden špatně mířený sarkasmus (Dobrý den, pánové, kteří tak rádi používáte slova ,,PMS" a "podrážděnost" v jedné větě.). Máte menstruaci a s ní spojené projevy, staďte se, říká nám společnost.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama