Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

JE ZE MĚ ŽENA: 10 okouzlujících fotek ženských ceremoniálů z celého světa

24.11.2015

Takhle se uvádí do ženství dívky v Thajsku, Ghaně nebo na Filipínách.

Dospívání, v tradičním slova smyslu, znamená překonávání určitých milníků. Pro někoho je takovým milníkem svatba, koupě domu, první dítě... V různých kulturách po celém světě je však ještě jeden takový milník, který tomu všemu předchází, a tím je oficiální přivítání dívek do světa žen. 

Kdy se z nás vlastně stávají dospělí? Když můžeme řídit auto? Když můžeme volit? Když se poprvé odstěhujeme z domova? Pro každého znamená dospělost něco jiného, pro mnoho kultur po celém světě je ale příznakem dospělosti dovršení určitého věku. V Latinské Americe jsou dívky oficiálně dospělé v den svých patnáctých narozenin, v Japonsku je to až o pět let později. A ačkoliv se ceremoniály v jednotlivých kulturách liší, jedno mají společné – znamenají životní zvrat pro každou dívku, která se takového ceremoniálu zúčastní. 

SLADKÝCH 16, Severní Amerika

Sladkých 16, neboli Sweet 16, se často slaví v Severní Americe a v Kanadě. Slaví se v den 16. narozenin a oslava často připomíná malou svatební párty s rodinou a přáteli. Často bývá přítomný DJ, spoustu překvapení a samozřejmě velké dary. 

MEPANDES, Thajsko

Mepandes je speciální rituál, který se odehrává na Bali v Thajsku. Zahrnuje broušení špičáků a plnění zubů tak, aby nebyly ostré. Rituál má ryze symbolický význam (má zahánět negativní vlastnosti jako pýchu, chamtivost, závist nebo vzteklost) a může být prováděn jen na dívkách, které už měly svou první menstruaci.

JI LI, Čína

Ji Li je tradiční konfuciánský ceremoniál pro dívky ve věku 15 – 20 let. Mladé ženy jsou během slavnosti oblečeny do tradičníčního čínského úboru a zúčastní se cerominálu, ve kterém jim ostatní ženy myjí a češou vlasy a finální účes nazdobí zlatými nebo dřevěnými sponami a jehlicemi.

DIPO, Ghana

V Ghaně se dívky z kmene Krobo uvádí do ženství během dvoudenního rituálu zvaného Dipo. Mladé dívky, panny, prochází vesnicí a jsou vítány mezi ženy. Během slavnosti přichází na řadu rituální očistná koupel, pití speciálních koktejlů a “omývání” nohou v krvi čerstvě zabité kozy. Mladé ženy pak na týden opouští svou vesnici, aby se učili o manželství, porodu a mateřství. Pak se vrátí a završí slavnostní přijetí mezi dospělé tancem.

SEIJIN NO HI, Japonsko

Druhé pondělí v lednu je v Japonsku už tradičně známé jako Den Dospívání. Každoročně ho slaví ženy a muži, kteří dovršili své dvacáté narozeniny. Během oslav je na znamení dospělosti povoleno pít, kouřit, hrát a řídit auto. Zúčastněné ženy většinou nosí dlouhá tradiční kimona s kožešinou a pak oslavují se svou rodinou a přáteli.

TAMIL PUBERTY CEREMONY, Srí Lanka

Na Srí Lance jsou dívky považovány za dospělé ve chvíli, kdy dostanou první menstruaci. V první den menstruačního cyklu se dívka musí vykoupat a sníst velké jídlo. Její příbuzní ji pak namalují, oblečou do slavnostního sárí a ozdobí šperky. Přátelé a rodina se pak sejdou na společné oslavě a mladou ženu zahrnou společnými dary.

Quinceaňěra, Latinská Amerika

Quinceaňěra je oblíbená především v Mexiku, Argentině a napříč zeměmi Latinské Ameriky a slaví se ve chvíli, kdy dívka dosáhne 15 let. Začíná požehnáním v kostele a končí velkou oslavou s rodinou a přáteli.

GWAN RYE, Jižní Korea

Každé třetí květnové pondělí, korejské ženy a korejští muži ve věku 20 let slaví Gwan Rye. Mladé ženy během tohoto svátku oblékají tradiční úbor a dostávají tři symbolické dárky: Parfém, růže a polibek.

DEBUT, Filipíny

Na Filipínách je běžné, že dívky oslaví své 18. narozeniny během velké párty s rodinou a přáteli. Tradicí navíc je, že na oslavách vystupuje devět párů, které společně předvedou slavností tance. Zkoušky a nácviky často zaberou i měsíce příprav.

TCHOODI, Mali

Na Mali jsou dívky, které byly právě přijaty mezi ženy, ozdobeny tetováním na obličeji. Takové tetování je především prováděno kolem úst a má dívky udělat atraktivnější pro případného manžela. Během samotného tetování dívky se kolem ní shromáždí další ženy, které tleskají, zpívají, tančí a hrají na bubny.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama