Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

LENKA BENCE: Když by šéf mohl být vaším synem…

Text: Lenka Bence, Ludmila Hamplová/9.3.2019
Donedávna byli moji nadřízení starší, ale před pár lety se to změnilo. Teď už mi šéfují vrstevníci nebo dokonce mladší. A často je to výhoda. Myslí si Lenka Bence (56), která strávila velkou část života ve Švédsku a nyní pracuje jako manažerka v procurementu společnosti ExxonMobil.

Když se zpětně podívám na svůj profesionální život, do určitého věku byli všichni mí nadřízení starší. Před několika málo lety se to otočilo. Moji nadřízení jsou v mém věku anebo dokonce mladší, mnohdy i výrazně. Přitom sama mám tři dospělé syny, dvě nevlastní děti a tři vnoučata.

Když jsem před čtrnáct lety nastoupila do naší společnosti, bylo mi přes čtyřicet let. A to jsem měla šéfů opravdu hodně, protože v naší korporaci je kvůli pracovnímu rozvoji zvykem měnit manažery ve velmi rychlém cyklu. Já jsem za těch čtrnáct let měla sedm různých pozic a dvanáct nadřízených.

To, že jsem starší, nutně neznamená, že všechno vím a všechno znám. Naopak! Mít mladší nadřízené je pro mne vlastně veliký benefit. Jejich technické znalosti bývají většinou na vyšší úrovni, ale jsou také otevřenější ke kreativnímu myšlení a při práci nelpí na postupu dle předepsané šablony.

Jasná komunikace
Dvacet tři let jsem strávila v zahraničí, v nadnárodní multikulturní korporaci. Získala jsem zkušenosti s vedením celé řady týmů lidí. U nás v pražské pobočce ExxonMobilu máme sedmdesát národností, mluvíme skoro třiceti jazyky. Došla jsem za svůj život k tomu, že je jedno, jestli je nadřízený starší anebo mladší, mnohem víc škody dokáží napáchat nejasná pravidla komunikace. Efektivní a jasná komunikace je absolutní základ úspěchu.

Druhým kamenem úrazu mohou být kulturní rozdíly. S manažerem z Asie anebo z Argentiny se komunikuje jinak než například s Američanem nebo Evropanem a kulturní aspekt je jedním z hlavních základů, na které by se měl brát zřetel. Nadřízený manažer z Japonska předpokládá, že vedete jednání a on se pouze zapojí v rámci pár dotazů, ve srovnání s nadřízeným manažerem z Argentiny, který naopak jednání vede a přizve podřízeného na zodpovězení případných dotazů. Klademe proto důraz na respekt vůči kulturním či jiným rozdílnostem. Organizujeme na toto téma různá školení, mentoring, sdílení.

Ať už máte vnitřní brzdu kvůli svému věku nebo se bojíte projevit jako jediná žena na čistě pánské poradě, vězte, že důležité je zůstat vždy sama sebou, nebát se prosazovat vlastní názory, ale také umět aktivně naslouchat ostatním.

Čtěte také:
KATEŘINA BÍLLY DANYŠOVÁ: Cizí jazyky se učím neustále, i když třeba někde čekám
@WORK: Výtahová diplomacie: Ovládáte ji?
RADKA PALÁNOVÁ: Na dovolené vypněte… i svůj telefon

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole