Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

LÉČBA NA KLINICE LÁSKY: Jak se žije závislým na romantice?

Foto: Getty images/20.9.2019
O závislosti na alkoholu, drogách, tabáku nebo na sexu toho bylo napsáno víc než dost. Ale věděli jste, že existuje také patologická závislost na vztazích?

Francouzští novináři navštívili před časem specializované zařízení Life Healing Center v Novém Mexiku, aby zjistili, jak takový odvykací proces vlastně probíhá. „Láska a sex jsou součástí stejné vztahové patologie,“ upozornila terapeutka Paige Paul, která byla svého času také závislá na lásce. „Například závislí na sexu vnímají sex jako drogu, a když ho nemají, pociťují stejné abstinenční příznaky jako ostatní narkomani: nervozitu, pocení, nesoustředěnost a podrážděnost. K pohlavnímu styku využívají proto každou příležitost, která se jim namane, a je jim úplně jedno, že jde jen o jednorázovou záležitost s úplně neznámým člověkem. Přestože ke styku dojde a dosáhne při něm třeba i orgasmu, závislého to neuspokojí a žene ho to k dalším a dalším stykům. Se závislostí na lásce, respektive na neustálém zamilovávání se je to úplně stejné – lidé neustále hledají nové vztahy, protože jim poskytují pocit bezpečí. Jenže je nezvládají emočně a dostávají se až na samé dno.“

Zamilovávání jako drogaVzrušení, které závislí pociťují při budování každého nového vztahu, stimuluje stejné hormony štěstí jako třeba kokain. Jenže tyto chemické látky, které ovlivňují mozek ve stavu zamilovanosti, časem slábnou, a pak nastoupí fáze, při níž partneři sundávají růžové brýle a vidí svůj protějšek takový, jaký opravdu je. Pokud ho přijmou a budou ho milovat i s jeho chybami, dá se hovořit o lásce. Jenže do této fáze se lidé závislí na chemii zamilovaných nedostávají. Znovu a znovu loví další partnery, protože „tohle je přece ta pravá láska“. A proto jde o vysoce návykovou záležitost, která vyžaduje léčbu. Kvůli své závislosti nemocní navíc velmi často trpí poruchami chování, nízkým sebevědomím a úzkostí.

Prodavačka Katie, které je 22 let, s kúrou právě končí. Na kliniku se dostala proto, že kvůli touze být milována dělala pro své partnery doslova vše, co jim na očích viděla. Kvůli poslednímu se nechala obarvit na platinovou blond. To bylo však asi tak to nejmenší, co kvůli němu podstoupila. Předtím jí řekl, že je moc tlustá, a tak v krátké době shodila 13 kg. Projevil také přání, aby si nechala zvětšit prsa na velikost košíčků D. Když ho Katie poznala, věřila, že našla tu pravou lásku. Vztah trval 18 měsíců a byl čím dál destruktivnější. S partnerem se rozešla  až poté, co ji udeřil tak silně, že myslela, že na následky zranění zemře. Na kliniku ji poslali rodiče. Další klientka Lucy si na rozdíl od Katie uvědomila, že s jejím chováním vůči mužům je něco v nepořádku. Došlo jí to v momentě, kdy potkala partnera, který se k ní choval s úctou. „Byl strašně milý a sexy. Ale já jsem pořád jen vyvolávala hádky a všechno dobré a hezké jsem sabotovala,“ řekla. „Díky němu jsem si uvědomila, že se bojím opravdového pocitu intimity. Nakonec jsem se poradila s psycholožkou a ta mě poslala na tuto kliniku.

Celý článek si přečtete v říjnovém čísle Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
Věříte na spřízněné duše? Může to ohrozit vaši šanci najít lásku!
Tohle romantické gesto se mu těžce vymstilo... 
Nahlédněte druhým lidem do ložnice 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama