Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Láskyplné kouzlo Vánoc

Unsplash
Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/28.12.2020
K Vánocům patří pohádky a příběhy plné lásky. Dva milenci se zčistajasna kolem Vánoc potkají a zjistí, že spolu chtějí prožít celý svůj život. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Co si z těchto příběhů odnést?
Reklama

Mohou to být dvě věci – naděje, nebo deprese. Na jedné hodině na vysoké nám vyučující řekl, že romantické komedie jsou to nejhorší, co nás mohlo potkat, protože lidé následně očekávají, že se skutečně potkává celoživotní partner tím, že do něj vrazíme na ulici. Často to jsou ale spíše roky hledání, nepovedených rande, několik profilů na seznamce a někdy ani tak nemáme takový vztah, jaký jsme si vysnili.

To, že milostný život nefunguje jako ve filmu, ale rozhodně neznamená, že bychom na ně měli přestat koukat a zcela zanevřít. Jen je dobré neočekávat, že láska bude tak jednoduchá. Vztahy jsou často o kompromisech a úspěchem je, když se partneři přizpůsobují rovnoměrně. Filmy a pohádky nám ukazují pouze začátky vztahů a ty by měly být pohádkové! I když…možná ne až tak, jak vidíme v televizi…ne zas tak často se stává, že se z uklízečky stane princezna (Popelka) a že se do prostitutky zamiluje slušný boháč (Pretty Woman).

Pravdou ale je, že i když nám tyto příběhy možná nedávají návod, jak vztahy fungují, dávají nám víru, že láska existuje. A upřímně už jenom to, že se na ně můžeme dívat s našimi milovanými, je štěstí. Zejména v době covidu. Myslím, že mnoho lidí si tento rok uvědomilo, jak je láska a rodina důležitá, a ti, co trávili Vánoce v izolaci, možná ještě daleko více.

Na druhou stranu tyto příběhy mohou i mnoho lidí rozesmutnit právě kvůli tomu, že je taková láska ještě nepotkala a že jsou i o Vánocích sami. Pro takové – jednou i vás potká „ten pravý“, jen je tomu občas potřeba trochu pomoci. A v reálném světě nám nepomáhají trpaslíci (jako Sněhurce), ale třeba online seznamky (v době covidu optimální seznamovací platforma).

Na závěr lze snad jenom říci – nevěřte všemu, co nám pohádky a vánoční filmy ukazují. Ony mají končit šťastně, zatímco životní příběhy takový konec vždy nemají. Ale zamyslete se nad tím, co nám dávají. Bez nich by přeci nebyly Vánoce. A i když Vánoce končí a pohádek je v televizi postupně míň a míň, odnesme si z nich, jak je láska důležitá. Nejenom k partnerovi či partnerce, ale i k rodině a ke svým přátelům, i ti si ji zaslouží. Je dobré uvědomit si, co všechno máme a vážit si toho. A také to, že když je člověk laskavý, je všechno kolem hezčí. Proto buďme tolerantní, nediskriminujme druhé kvůli předsudkům a neodsuzujme je, když je neznáme.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama