Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ZDRAVÍ: Příběh vaginy je i příběhem ženství

29.1.2018
Rty, oči, ňadra, boky a svůdné klíční kosti, to vše jsou skloňované symboly ženské krásy. Nezapomínáme ale na ten nejženštější ze symbolů? Řeč je o vagině. Orgán historicky obdivovaný i opovrhovaný a i dnes často spojovaný se zbytečným studem.

Fascinace ženským nitrem

Málokteré téma dokázalo napříč věky tak rozpolceně pobuřovat i inspirovat, provokovat a přitahovat. Fascinaci ženstvím propadli naši předkové už před 24 tisíci lety. Z té doby se datuje i první známý portrét vaginy, kterému neupřeli jediný detail tohoto symbolu ženství. Ztvárňovali své bohy sexuality a plodnosti, tvořili jeskynní malby, figurky, „medový klín“ sumerské bohyně Inanny byl považován za tvůrce všeho na Zemi. Keltové dokonce tesali obrazy žen a jejich vagin do stěn svých domů, měly je chránit. Vagina byla posvátná. Hýčkejte ji v sobě i dnes.

Posvátná i zatracovaná

Tak jako byla uctívána, byla vagina a spolu s ní i ženskost v průběhu věků z mnoha různých důvodů zatracována. Postavení ženy se ve společnosti měnilo. Výjimkou nebyly ani domněnky o sexuálním potěšení jako nezbytnosti k otěhotnění. A co teprve myšlenka, že vagina je v podstatě stejný orgán jako ten mužský, jen na špatném místě! Zavržení vaginy stvrdila katolická církev, pro niž byla vagina cestou do pekla, prvním hříchem a ženské tělo zasloužilo jen neslušivá přízviska. I přes tento kontext středověcí lékaři považovali orgasmus nejen za nutnost početí, ale i za řešení nervového napětí. Sami jej předepisovali i prováděli. Tato „lékařská“ metoda nezanikla ani v 19. století, kdy byl dokonce vynalezen vibrátor. A to i přesto, že žena toužící po sexuálním naplnění byla hříšnou. Není krásné, že téhle hříšnosti dnes můžeme propadat zcela beze studu?

Nejprve hříšná a později znovuvzkříšená

Aby byla ženská vagina znovu osvobozena od všech předsudků a hanebností, které jí neprávem předešlá století přiřkla, byly nutné tři věci. Sigmund Freud, světové války a ženská hnutí v USA. Sigmund Freud díky své nadčasovosti a poznání, že právě znalost vaginy je cestou ke zdravému sexuálnímu životu. Světové války, které ženy nezbytně povolaly do práce a přinesly jim i volební právo. 60. léta a Američanky díky své odvaze zakládat ženská hnutí a otevřeně hovořit o svém postavení, svém životě, svém těle, svých touhách a o sobě samých.

Kuráž, ženskost a žádný stud

Betty Dodson v roce 1973 odhalila výstavu fotografií, na nichž zachytila vaginy odvážných žen. Tím šokovala a vyprovokovala veřejnost k diskusi o tématu, o kterém se dosud bála hovořit. Jak jsme na tom dnes? Možná bychom se Betty Dodson měli inspirovat. Vagina a ženskost dělají ženy takovými, jaké jsou. Ženské, půvabné a jedinečné. Jedině tehdy, umí-li žena sama sebe přijmout, může z tajemství ženského lůna těžit, být svůdná, neodolatelně krásná, ale i zdravá.

Opečovávaná ženskost

Schopnost přijímat naše vlastní tělo ovlivňuje i jeho zdravotní stav. Tak jako je s naším klínem spojeno vzrušení, slast a naplnění, mohou ho sužovat i nepříjemnosti, se kterými se čas od času potýká každá žena. Řeč je o vaginálních infekcích. Žena dneška ví, že má při těchto problémech k dispozici vhodné pomocníky. Stačí sáhnout po podpoře například v podobě přípravků Beliema® od Idelyn®. Ty ženám rozumí a dokáží intimní partie podpořit, ať už je trápí kvasinkové, nebo bakteriální infekce. Vaginální tablety Beliema® Effect ženám uleví při příznacích obou typů vaginální infekce. O podrážděné intimní partie bude pečovat Beliema® Expert Intim Krém a každodenní svěžest jim dodá Beliema® Expert Intim Gel od Idelyn®.

Více na www.idelyn.eu

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole