Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

KROK ZA KROKEM: Jak správně odličovat a čistit pleť?

Text: Barbora Nečasová/11.5.2018
Správné čištění pleti není žádná věda, a přesto se při něm stále dopouštíme tolika chyb. Přitom důkladně vyčištěná pleť je základem péče, ba co víc – možná je vůbec tím nejdůležitějším krokem ke kráse.

Jen si to představte: výfukové plyny, prach, UV záření – tohle všechno na naši pleť a její zdraví denně útočí. Drobné nečistoty se nám nenápadně usazují na tváři, kde se mísí spolu s šupinkami kůže, mazem, potem i make-upem a ucpávají póry, prohlubují vrásky a způsobují pupínky. Jestliže to tedy myslíte s krásnou pletí vážně i do budoucna, její čištění dvakrát denně (a to i v případě, že se nelíčíte) do své rutiny zkrátka budete muset zařadit. Kromě toho, důkladně vyčištěná pleť lépe absorbuje séra a krémy, takže pravidelné čištění celkově přispívá k její lepší kondici. A ačkoliv je každý pleť jiná, existuje několik pravidel, které platí bez rozdílů pro všechny.

Ráno a večer

V první řadě je důležité princip čištění pleti správně pochopit. Pokud se vám o povede, máte z půlky vyhráno, a můžete se pustit do případných experimentů. Obecně platí, že pleť čistíme ve dvou krocích: Obličej nejprve navlhčíme, čisticím produktem, nejlépe rukama umyjeme, a poté opláchneme vodou. Pleťovým tonikem na tamponu pak pleť dočistíme a ztonizujeme. Večernímu čištění by navíc mělo předcházet ještě odlíčení očí a rtů. Večer by tedy správný postup měl vypadat následovně:

1. Odlíčení make-up (nejlépe šetrným dvoufázovým odličovačem)

2. Odstranění nečistot z pleti (gelem, krémem, balzámem, olejem nebo pěnou).

3. Dočištění pleťovým tonikem.

Ráno je čištění pleti o něco jednodušší, ale stejně důležité. Nemusíte už sice pleť odličovat, ale musíte ji zbavit potu, mazu a nečistot, které pleť přes noc vyplavuje v rámci regenerace. Postup ranního čištění se však nepatrně liší ještě podle typu pleti. “U mastné a problematické pleti doporučuji stejný postup čištění ráno i večer, kromě použití očního odličovače, který používáme večer na odstranění make-upu. V případě normální, suché, nebo citlivé pleti vynecháme ráno čisticí produkt a očistíme pleť pouze tonikem, nikoliv micelární vodou,” radí Hana Volfová, majitelka a kosmetička Atelieru dEsthétique (www.atelieresthe.cz). Ráno by tedy očistný rituál měl vypadat následovně:

1a. Odstranění nečistot z pleti (opět gelem, krémem, balzámem, olejem nebo pěnou).

1. Tonizace pleťovým tonikem.

Čištění podle typu pleti

Možná čištíte jako o život, ale stejně máte pocit, že je vaše pleť zbytečně podrážděná a výsledky nikde. Problém může být ve špatně zvoleném čisticím produktu, ale i ve špatné tonizaci. Ta je důležitá, protože pleť zbaví čisticího produktu, zbytku nečistot a zároveň navrátí pleti její přirozenou hodnotu pH, která se častým mytím může měnit, a pleť je díky tomu méně odolná vůči bakteriím a může být náchylnější k vysychání a podráždění. Tak třeba přípravky s alkoholem skvěle fungují na rozšířené póry, protože je stahují, pokud však máte pleť citlivou nebo suchou, jsou pro vás takové přípravky zcela nevhodné. Hana Volfová proto svým klientkám klade na srdce, že typ pleti musí být u výběru čisticích produktů rozhodující. “Čím je pokožka mastnjší, tím spíše používáme gelovější produkty. Čím je naopak sušší a dehydratovanější, tím spíše volíme přípravky krémové nebo ve formě mléka. Pro citlivou pleť doporučuji produkty bez parfemace, se zklidňujícími složkami a šetrné k pokožce.” Vědět, jaký máte typ pleti, je tedy alfou a omegou celé péče o pleť. A pokud tápete a nevíte jistě, jaký typ pleti že to vlastně máte, objednejte se na kosmetiku a nechte si pleť diagnostikovat od odborníka.

1. Dvoufázový oční odličovač Cellular Eye Makeup Remover, La Prairie, prodává Fann; 1 490 Kč; 2. Konjacová houbička s bambusovým uhlím, Konjac Sponge Company, prodává Ingredients, 280 Kč; 3. Chladivý čisticí gel Clarifying Cleanser, Tata Harper, prodává Ingredients; 1 850 Kč; 4. Tonizační voda s hroznovým vínem Botanical Toner, Garnier, 99 Kč; 5. Čisticí pleťová emulze s výtežky s okurky Cucumber Herbal Conditioning Cleanser, Kiehl’s, 550 Kč; 6. Šetrný olejový odličovač L’Huile, Chanel, 1 090 Kč 7. Odličovač make-upu 3 v 1 Dior Hydra Life 3-In-1 Makeup Remover, Dior, 990 Kč; 8. Odličovací balzám Balm-in-Oil, Yves Saint Laurent, 960 Kč

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole