Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Konečně vznikl emoticon pro menstruaci. Jak vypadá?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Facebook/27.3.2019
Proč už dávno máme emoticony pro mořské víly, vampíry i zombie, kteří neexistují, ale pro něco tak přirozeného a hlavně reálného jako menstruace stále chyběl?

Existují tisíce různých emoticonů pro nejrůznější životní situace. Zjednodušují nám virtuální komunikaci. Stačí vybrat jeden z mnoha obrázků a odeslat ho. Jenže pro menstruaci až donedávna žádný emoticon neexistoval. Teď už je ale všechno jinak a „naše dny“ konečně dostaly svůj obrázek.

Stalo se tak díky kampani britské neziskové organizace Plan International UK, která se mimo jiné snaží bourat tabu spojená s menstruací. Jejím cílem je, aby se dívky přestaly za menstruaci stydět a začaly jí brát jako něco naprosto přirozeného, co je součástí jejich života. Od roku 2017 tak tato organizace začala pracovat na tom, aby vznikl speciální emoticon. „Emoji je nejrychleji rostoucím globálním jazykem, a proto jsme přesvědčeni o tom, že emoticon pro menstruaci může pomoci ke změně,“ tvrdí organizace, která do světa vypustila hashtag #PeriodEmoji a uspořádala hlasování o novou podobu emoticonu. Hlasující mohli vybírat z pěti možností, menstruační vložky, kapek krve, menstruačního kalendáře, dělohy s vaječníky a kalhotek s kapkami krve.

Americká nezisková organizace Unicode Consortium, která dohlíží nad emoticony, ale nakonec vybrala pro menstruaci jako emoticon kapku krve. Ani nezveřejnila, proč odmítla ostatní návrhy. Lamanda Ballard, ředitelka americké neziskovky, která zajišťuje distribuci hygienických potřeb pro chudé ženy a snaží se snížení tabu spojeného s menstruací, je tento nový emoticon spíš jen poloviční vítězství. „Někomu se to může zdát jako maličkost, ale je to začátek rozhovoru,“ řekla pro britský deník The Guardian. Menstruace je podle ní stejně přirozená jako vyprazdňování, avšak emoticon pro hovínko je tu už dlouho. O to je podle ní překvapivější, že nebyl přijat návrh emoticonu s kalhotkami a kapkami krve. „Je to jako, že sice chceme mluvit o menstruaci, ale ne příliš otevřeně a hlavně ne tak, abychom se náhodou nedotkly mužské citlivosti,“ shrnula situaci britská spisovatelka Megan Vaughan.

Čtěte také:
Mladá sportovkyně běžela maraton během menstruace bez tampónu
Zvedněte ruku, pokud byste věřila antikoncepční aplikaci ...
Jak antikoncepce působí na vaši pleť? 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole