Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Konec kancelářských válek. Tento materiál se přizpůsobí tepelným podmínkám kolem vás!

Text: Barbara Häckelová, Foto: Unsplash/11.7.2019
Když je nám zima, vezmeme si svetr, když teplo, sundáme si ho. Ale není na čase, aby svetr taky udělal nějakou práci za nás?

Spousta čepic a rukavic slibuje high-tech termoregulaci, ale zatím se neobjevila látka, která by své izolační vlastnosti měnila v závislosti na okolí. Nyní však vývojáři z Marylandské univerzity vytvořili nový druh tkaniny, která přesně tohle umí. Výstup z výzkumu, jejž uveřejnili v časopise Science, popisuje vlákno, které v teplém, vlhkém prostředí (třeba když se potíme) propouští více tepla a jeho průchod naopak v chladnějších, sušších podmínkách omezuje.

Tajemství nové látky spočívá ve jejím vláknu. Niť je spředena ze dvou různých syntetických materiálů, jejichž povrch je pokryt uhlíkovými nanotrubičkami. Vzhledem k tomu, že jeden z materiálů vodu absorbuje, zatímco druhý ji odpuzuje, látka se při styku s vodou – tedy i s potem – ohýbá. Tím se její póry otevírají a nanotrubice v povrchové vrstvě se dostávají blíž k sobě. Vzdálenost mezi proužky nanotrubic tak funguje trochu jako stará televizní anténa, která podmiňuje, jak látka reaguje na záření, tedy v tomto případě na teplo vycházející z lidského těla.

„Lidské tělo je dokonalý radiátor. Teplo vydává opravdu rychle,“ říká profesor fyziky z Marylandské univerzity Min Ouyang. „Po celou lidskou historii existoval jediný způsob, jak tento radiátor ovládat – oblékat a zase si svlékat onen příslovečný svetr. Nová látka je ale skutečným dvojsměrným ovladačem,“ dodává Ouyang.

Než se látka dostane na pulty obchodů, bude to ještě trvat, ale vědci tvrdí, že by tento proces neměl být příliš složitý. Materiály, z nichž se základní vlákna vyrábějí, jsou totiž snadno dostupné a vrstva z nanotrubiček může být dodána během standardního barvení.

Na novinku se vyplatí si počkat. Proces, během nějž se její póry přizpůsobují okolí, je tak rychlý, že vás látka ochladí či ohřeje takřka mrknutím oka. Může tak přinést budoucnost bez kancelářských válek o termostat, a to je přece krásná budoucnost.

Čtěte také:
Neuvěříte, kdo/co navrhuje malé černé!
Budeme v budoucnu používat látky, které utkají pavouci?
3D TISK: Budoucnost módního průmyslu se mění!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama