Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Když tři generace dělají totéž, není to totéž

text: jana marxtová, foto: getty images/24.3.2020
Mileniálové ovládají svět. Žijí rychle, mají jiné požadavky i přístup k životu než střední generace, v práci chtějí více peněz i volnosti. Na paty jim šlape generace Z, která horuje pro elektronické propojení světa a ještě větší svobodu. Generace jejich rodičů na to hledí s údivem a otázkou, jak se zrychlujícímu světu přizpůsobit.

Dospělé generace X a Y se setkávají na jednom pracovním písečku a musí se na něm naučit společně si hrát, nebrat si bábovky a postavit hrad, který bude za něco stát. Generace X jsou takzvané Husákovy děti, dnešní čtyřicátníci a padesátníci, tedy lidé, kteří dospěli ve chvíli, kdy se svět razantně měnil a bylo třeba znovu budovat nové základy. Dnes jsou už unavení a mnohdy se nechtějí přizpůsobovat novým trendům. Oproti nim stojí generace Y, takzvaní mileniálové, kteří se narodili na přelomu století, vstoupili do dospělého života sebevědomě, touží po významnějších postech, ale chtějí mít víc volného času, svobody a peněz než jejich rodiče. A na záda jim začíná dýchat generace Z, tedy teenageři, pro něž se svět zmenšil na obrazovky tabletů a mobilů. Nepotřebují se setkávat a už vůbec nehodlají ztrácet čas zbytečnostmi. Jsou ještě rychlejší a otevřenější než mileniálové. Na trhu a v aktivním životě se tak pomalu ale jistě setkávají tři skupiny, které se musí naučit koexistovat a vzájemně si ze sebe vzít to nejlepší. 

Změny jsou život
V dřívějších dobách se generace od sebe nelišily tak razantně, jako se dnes liší generace X, Y a Z. Z velké části jsou za to zodpovědné technologie, které zrychlují a zmenšují svět. Zatímco Husákovy děti považovaly za zázrak, když měla rodina vlastní telefon, a veškeré vztahy se odehrávaly především tváří v tvář, mileniálové už od dětství komunikují přes mobil a generace Z má celý svět v tabletu už na nočníku. Dnešní čtyřicátníci a padesátníci se seznamovali pomocí inzerátů v novinách nebo na diskotékách a zakládali rodinu kolem dvaceti let. Mileniálové si užívají svobody, co nejdéle to jde, a žijí bohatý společenský život. Hledají životní partnery podstatně déle, využívají internetové seznamky a do manželství se neženou. Nejmladší generace už po osobních kontaktech vůbec netouží. Místo společných her venku a navštěvování se prožívají online vztahy. Na síti tráví dlouhé hodiny, hrají společně hry, povídají si ve videochatech a potřebu osobně se setkat nemají. Mileniálové mění plýtvající svět svých rodičů a prarodičů na udržitelný. Přemýšlejí nad uhlíkovou stopou, přešívají staré oblečení, nakupují v bio obchodech a holdují vegetariánskému nebo veganskému stylu života. Třídění odpadu je pro ně naprostou samozřejmostí. Generace Z jde v jejich stopách, protože je v udržitelném světě vychovávána. Bio bavlněné pleny, bio odbouratelné hračky a bio matky jsou trendem dnešní doby. Generace X přihlíží tomu, jak se jí život mění pod rukama, a snaží se novým trendům přizpůsobit, protože jen tak může přežít ve světě, který někdy možná až příliš fandí právě mladým.

Celý článek si přečtete v dubnové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích a nebo si ji můžete objednat online zde. Poštovné zdrama! 

Čtěte také: 6 neuvěřitelných futuristických hacků těla, které vědci umí provést již dnes

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama