Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

KATEŘINA SLÁNSKÁ: Roboti tu nejsou od toho, aby nás nahradili

Foto: Archiv/17.6.2019
Kateřina Slánská pracuje od roku 2016 jako marketingová manažerka pro střední a východní Evropu, Rusko a CIS ve společnosti Universal Robots. Jak dokázala uspět v ryze mužském světě? Co ji na její práci fascinuje a jak vypadá její běžný den? 

Pohybujete se v oboru, který není pro ženy typický - pracujete pro světového výrobce kolaborativních robotů. Co vás na této práci fascinuje?
Z mého pohledu to vnímám tak, že mé působení v automatizaci a posléze v robotice je pro mne jako pro technicky nepolíbeného člověka, co se týká vzdělání, fascinující. Roboti Universal Robots mne oslovili svou jednoduchou manipulací a unikátním řešením, které přišlo na robotický trh jako platforma zhruba před deseti lety. Jako ženu mne nejvíce zaujal především „čistý“ a unikátní vzhled, který vyplývá z tak dobře známého dánského designu a architektury, odkud také naši roboti pocházejí.

Byl vám v dětství bližší spíš klučičí nebo holčičí svět?
Spíše bych řekla, že klučičí, jelikož jsem okolo sebe měla převážně kluky, a to jak v rodinném kruhu, tak i ve školních lavicích. Pro mne byl klučičí svět vždycky fascinující, viděla jsem v něm více možností, jak a čím se pobavit, stejně tak i to, jak se v něm prosadit. Nikdy jsem nebyla zastáncem typicky holčičí zábavy, a proto jsem se i v dětství věnovala judu, veslování a spíše klučičím zálibám.

Baví vás technologie, sledujete jejich vývoj a nejnovější trendy? Jaký nejvychytanější technologický kousek vy sama vlastníte? 
Určitě, technologické trendy ráda sleduji, baví mě sledovat inovace a vize o tom, jak bude náš svět do budoucna vypadat, stejně tak jako asi každá žena ráda podlehnu kouzlu nových designů a technologií, které jsou mi blízké. Nebojím se říci, že od počátku mého působení v dánské robotické společnosti se snažím sledovat hlavně technologické trendy v kolaborativní robotice, naši současnou i možnou budoucí konkurenci, a to včetně trendů a inovací v robotickém sektoru.

Tradičního průmyslového robota si dovedu představit. Jaký je ale rozdíl právě mezi ním a kolaborativním robotem?
Kolaborativní robot (kobot) je univerzálnějším a flexibilnějším řešením než tradiční průmyslový robot. Průmyslové roboty je často nutné zavírat do klecí a není k ním umožněn přístup lidem z duvodu jejich velikoti, vahy, rychlosti. Naše společnost se právě toto rozhodla změnit a jako první přišla pred 10 lety na trh s uživatelsky přívětivými, flexibilními a ekonomicky nenáročnými roboty, s nimiž může člověk bezpečně pracovat bok po boku a robota využívá jako nástroj ke své práci.

Myslíte, že se jednou dočkáme toho, že bude lidská síla nahrazena právě roboty? Je důvod k obavám?
Není určitě důvod k obavám. Je často nesprávně uváděno, že roboti vezmou v budoucnu práci lidem. Ve skutečnosti mohou roboti usnadnit těžkou fyzickou práci, aby se lidští kolegové stali v práci ještě produktivnější, efektivnější a flexibilnější. A troufám si říct, že v kategorii robotů, ve které se pohybujeme my, roboti spíše další pracovní místa v rámci firem vytvářejí.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Budíček v 6:00, zajištění ranního chodu domácnosti tak, abychom se všichni mohli vydat za pracovními povinnostmi a školou. Většinou mě čeká zhruba hodinová cesta do kanceláře nebo na letiště, kde začíná každodenní pracovní koloběh, nicméně si určitě nemohu stěžovat na malé pracovní vytížení nebo na monotónní práci. Každý den je jiný, řeším nové pracovní výzvy a při těchto záležitostech se setkávám s novými lidmi, což mne velmi baví a naplňuje. V rámci naší společnosti máme možnost se jak se tak říká “kreativně vyřádit“, takže po marketingové stránce mám mnoho vzorů a má práce je velice zajímavá a inspirující.

3 chyby, které vás posunuly dál:
Nedostatečné naslouchání svému okolí.
Obavy, jak mne přijme mužský kolektiv.
Falešné domněnky.

3 rady, které vám pomohly se posunout dál:
Nebát se říci „ne“.
Umět si sjednat pořádek a respekt.
NajÍt důvěru v sama sebe, že jsem schopna se prosadit v převážně mužském kolektivu.

Čtěte také:
VIRTUÁLNÍ REALITA INSTAGRAMU: Proč sledujeme influencery, kteří neexistují?
Máte sedavé zaměstnání? Představujeme 8 tipů, jak se stravovat, abyste nepřibrala
#PAYGAP: Jak se k němu staví slavné ženy?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole