Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Kateřina Březinová: Práce při škole je první krok kariéře

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash, Archiv/2.5.2019
Nemusíte si vybrat stejný obor, jaký studujete. Hlavní, jestli k němu máte vztah a baví vás, říká Kateřina Březinová (26), leasing manager mezinárodní společnosti Prologis. Už během studia Vysoké školy ekonomické si našla práci na plný úvazek v realitním sektoru. Školu úspěšně dokončila a profesně se jí daří i nadále.

Na různé brigády jsem chodila už ve čtrnácti let, pracovala jsem i při studiu bakalářského oboru Národní hospodářství. Po nástupu na navazující magisterský obor jsem si řekla, že bych si ráda našla práci, která mě bude bavit a kde bych mohla rozvíjet své schopnosti a znalosti. A možná pro ženu trochu netypicky jsem si vybrala realitní sektor, kde zatím převládají muži. Na základě inzerátu, který jsem si dala pracovní portál, mě oslovila paní z HR a nabídla mi možnost pohovoru v jedné ze společností, pro které vyhledávala nové zaměstnance. A tak jsem přišla do společnosti Prologis. Jsem velice pyšná na to, že ve svých 26 letech zastávám manažerskou pozici. Mojí úlohou je najít správného klienta pro pronájem našich areálů a komunikovat ohledně prodloužení nájmu či případné expanze, díky tomu přispívám k růstu portfolia. Už jsem vyjednala 44 leasingových kontraktů. A jak se mi povedlo školu dokončit a při tom si začít budovat kariéru?

Začít něčím, co je vám blízké
Můj děda pracoval tak trochu ve stejném oboru, celý život jezdil s kamionem a později si založil malou firmu a měl sklad. Jako malá jsem tam chodila, dívala se mu přes rameno, když dělal účetnictví, a o prázdninách mu pomáhala. Myslím, že je dobré, když si člověk jako první krok ve své kariéře zvolí něco, co je mu blízké, nemusí to nutně studovat, ale musí ho dané oblast bavit a zajímat, pak vše snáze zvládne. Ideální samozřejmě je, když vás to baví, a navíc ten obor i studujete.

Proniknout do toho hned od začátku
Každá firma je jiná a je třeba do jejího zaměření naplno proniknout. Já jsem měla to štěstí, že mě moji nadřízení brali od začátku s sebou na jednání, nechali mě poslouchat, jak se ty věci řeší. Byla jsem s nimi třeba i na prohlídkách našich logistických nemovitostí společně s klienty. Pokud tohle nefunguje automaticky, musíte si o to říct, nechat se zapojit hned od začátku. Jsou lidé, kteří kvůli práci školu úplně odsunou a třeba za čtyři měsíce zjistí, že práce, kterou si vybrali, není ta pravá, ale už se jim pak do školy těžko naskakuje.

Sdílet rozvrh
Chodila jsem na normální prezenční studium, kde máte přednášky a semináře, které jsou povinné. Já jsem měla proto v kanceláři vytištěný na nástěnce rozvrh na aktuální semestr, měli ho i moji nadřízení, takže vždycky přesně věděli, kdy jsem ve škole, a že jim neberu telefon proto, že mám přednášku. Navíc jsem se snažila si školu naplánovat tak, abych ji měla buď brzy ráno, nebo pak zase později večer, mezitím jsem byla v práci. Nikdy mě nenutili, abych kvůli práci třeba vynechala seminář nebo se kratší dobu učila na zkoušku. Za to jsem jim hodně vděčná.

Vědět, co chcete, a vytrvat
Nebyla to samozřejmě ale jen procházka růžovou zahradou, je třeba mít disciplínu a jasnou vizi. V týdnu dělíte svůj čas mezi školu a práci, nemáte tolik času na rodinu a kamarády. Někteří to pochopí, jiní ne. Já jsem se ale rozhodla, že se nenechám zlomit a že vytrvám. Vůle a tah na branku jsou zásadní, bez toho to nejde. Známí se mě ptali, proč se školou neskončím, když už mám práci, ale já jsem nechtěla, dala jsem si dokončení studia jako cíl. To víte, že jsem měla několikrát chuť s jednou z těch věcí seknout, ale řekla jsem si, že jsem se pro tuhle cestu rozhodla sama, takže po ní půjdu a nic mě nezastaví.

Čtěte také:
5 způsobů, jak zvládnout finanční úzkost
Češky pořád vydělávají o 22 % méně než muži. Změní se to?
7 dovedností, které budou zaměstnavatelé chtít v roce 2020

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole