Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

KATEŘINA BÍLLY DANYŠOVÁ: Cizí jazyky se učím neustále, i když třeba někde čekám

Text: Ludmila Hamplová/23.2.2019
Pokud slyším nebo čtu novou frázi, rychle si ji zapíšu, později dohledám její význam, a pak se ke svým poznámkám vracím. To radí Kateřina Bílly Danyšová, generální ředitelka SYNLAB pro Českou a Slovenskou republiku, která sama ovládá angličtinu, němčinu, ruštinu a polštinu.

Cizí jazyky jsou nezbytné ke kariérnímu rozletu. Až na jednu výjimku jsem vždy pracovala pro nadnárodní společnosti, kde byla minimálně angličtina naprostou nutností. I v naší společnosti SYNLAB podporujeme zaměstnance, kteří přichází do styku s cizími jazyky, tím, že jim poskytujeme bezplatnou možnost jazykových kurzů. Jak se je ale učím já a co mi pomáhá získávat další znalosti?

Angličtinu hodně využívám pro nezávislé cestování s rodinou. Umět se místních zeptat na cestu a zajímavosti, dozvědět se více o jejich kultuře, zvycích, způsobu života, či si jen tak popovídat, to je k nezaplacení. S němčinou, ze které jsem společně s angličtinou maturovala, bohužel nepřijdu do styku tak často, stejné je to s ruštinou, kterou jsem se učila na základní škole, a polštinou, které v mém rodném regionu rozumí většina obyvatel. Všechny tři jazyky se ale snažím udržet alespoň na základní komunikativní úrovni. Vždy, když jsem v zemích, kde se těmito jazyky hovoří, ráda si je procvičuji a angličtinu, pokud možno, nepoužívám.

Každý rozhovor se počítá
Základ je aktivně udržovat své znalosti. Lidem, kteří se stydí mluvit cizím jazykem, bych ráda vzkázala důležitou věc. Představte si, že se s vámi cizinec snaží dorozumět česky. Neznám člověka, který by tuto snahu neocenil. A stejně tak to vnímá cizinec. I přestože výrazy nejsou dokonalé, nevnímá vás jako neschopného člověka, ale ocení, že se snažíte domluvit. Proto ostych stranou. Neúplná znalost není překážkou, ale neochota učit se už ano.

Vyjet na zkušenou
Nejlepší způsob, jak získat jistotu v cizím jazyce, je jednoznačně dlouhodobý pobyt v zahraničí, ideálně bez možnosti mluvit s někým mateřštinou. Sama jsem při studiu vysoké školy strávila několik měsíců v Cambridge a z této zkušenosti čerpám dodnes. Vloni jsem se tam opět vrátila, tentokrát v doprovodu mého syna, a to proto, aby se seznámil s prostředím. Ráda bych, aby tam v létě strávil pár týdnů v rodině mého bývalého učitele.

Vracet se k vlastnímu slovníčku
Osobně mi vyhovuje metoda poznámek, dříve ručně psaných, dnes si je ukládám do telefonu či tabletu. Pokud slyším nebo vidím nějaké slovo či frázi, která je pro mě nová, rychle si ji zapíšu a význam vyhledám hned, případně později. Tím si nový výraz většinou zafixuji. K poznámkám se pak vracím například ve chvíli, kdy někde čekám. Naučím se tak nová spojení, která můžu brzy použít.

Odpočinek po anglicku
Ve volných chvílích ráda čtu články v cizím jazyce, o módě, cestování, nebo jiném oblíbeném tématu. V autě příležitostně poslouchám britské zpravodajství BBC a doma si čas od času pustím film v originálním znění s anglickými titulky nebo si přečtu knihu v angličtině. To všechno moje znalosti zlepšuje a já přitom nemám pocit, že se „musím učit“, ale spíš, že odpočívám.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole