Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jsou ženy stejně inteligentní jako muži?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/16.8.2019
Výsledek vědeckého bádání vás překvapí…

Dvacáté století změnilo naše životy i postoje společnosti k nepoznání. Mění se i to, jak jsou vnímány vlastnosti mužů a žen. Ukazuje to i rozsáhlý výzkum Northwestern University v americkém Illinois, který se zaměřil na vývoj veřejného mínění mezi lety 1946 až 2018. Celkem tak bylo zkoumány názory více než 300 tisíc Američanů a Američanek.

Výsledky vědecké práce, která byla publikována v odborném časopise American Psychologist, byly velmi zajímavé. Například v roce 1946 si pouze 35 % dotazovaných myslelo, že ženy jsou stejně inteligentní jako muži. Mezi těmito lidmi také převládal postoj, že muži jsou schopnějším pohlavím. Naopak data z roku 2018 ukazují, že 86 % respondentů považuje obě pohlaví za stejně inteligentní a jen 5 % respondentů považovalo muže za inteligentnější.

Podle autorského týmu je možné za těmito změnami postojů vidět dopady společenských změn. V roce 1950 pracovalo pouze 37 % Američanek, zatímco v roce 2018 byl podíl pracujících žen 57 %. „Protože se role mužů a žen od poloviny 20. století změnily, mění se i přesvědčení o tom, jaké mají vlastnosti,“ uvedla pro deník The Independent Alice Eagly, vedoucí autorského týmu. Na druhé straně se ukázalo, vzrostl počet lidí, kteří považují ženy za citlivější a soucitnější a naopak muže za agresivnější a ambicióznější.

Čtěte také:
VĚDCI TVRDÍ: Plešatí muži jsou úspěšnější, inteligentnější a více sexy
7 dovedností, které budou zaměstnavatelé chtít v roce 2020
Tahle Miss boří stereotypy. Neuvěříte, jak se jí podařilo získat korunku

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama