Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jsou plasty škodlivé pro náš organismus? Měli bychom se bát BPA?

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/26.10.2019
Vědci si zatím nejsou jistí... 

Už víme, že jednorázové plasty škodí naší planetě. Věděli jste ale, že mohou být nebezpečné i pro člověka? Mnoho každodenních nezbytností z umělé hmoty, které běžně užíváme, obsahují chemickou látku zvanou bisphenol A. nebo BPA a je zatím pouze otázkou, jaký dopad na nás má 

BPA se užívá k tvrzení plastů, a ačkoliv existuje již 120 let, je to až poslední dva roky, co jeho užívání vědci lépe zkoumajíZjišťují jeho efekt na lidský organismus a zda je pro nás vůbec bezpečný. Podle výzkumu uskutečněného Lékařskou univerzitou v Gdaňsku prý BPA úzce souvisí s endokrynními poruchami a také je spojován se závažnými problémy s neplodností. Jiná studie provedená Mayo Clinic tato zjištění jen potvrzuje a navíc naznačuje, že BPA může způsobovat i mozkové poruchy u plodu.  

Na druhou stranu vládní výzkum provedený na krysách naznačuje, že BPA vede i ve vysokých dávkách pouze k “minimálním” zdravotním dopadům, a dokonce i Americká správa potravin a léčiv (FDA) oznámila, že je tato chemikálie v nízkých dávkách bezpečná. Přesto ale ta samé organizace nedávno vydala prohlášení, že má určité obavy ohledně potenciálních účinků BPA na mozek plodu a chování dětí.  

Pokud máte pocit, že se zde nachází nějaké nesrovnalosti, máte samozřejmě pravdu. Pointou je, že dopad BPA na naše tělo vyžaduje stále ještě mnoho výzkumu. Mezitím, pokud se obáváte vystavení této látce a možných účinků, které může mít na vaše zdraví, můžete podniknout každý den malé kroky, abyste se jí co nejvíce vyhnula. Mayo klinika doporučuje užívat produkty s označením “BEZ DPA” jíst méně konzervovaných potravin, nedávat plasty do mikrovlnné trouby ani do myčky a přejít na skleněné láhve a nerezové obaly. Pokud umělou hmotu musíte použít, nevystavujte ji extrémním teplotám a omezte kontakt s kyselým jídlem jako jsou rajčata a citrusy.  

Čtěte také:
Dost plýtvání: e-shopy postupně mění své návyky v balení produktů!
Udržitelná móda dnes! Přijďte se informovat na konferenci s odborníky
Prožívá módní průmysl ekologický “wake up call”?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole