Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

JSEM ŽENA, JSEM EVROPA: Vlastina Svátková s perem Terézy Novákové

IVY E. MORWEN
Text: Tatiana Urbanová, Foto: IVY E. MORWEN/7.11.2020
Nasajte inspirativní atmosféru z jedinečných fotografií výjimečných žen oživujících příběhy význačných Češek a Evropanek od dávné historie po současnost z kalendáře projektu JSEM ŽENA, JSEM EVROPA Lilie Khousnoutdinové. Seznamte se s postavami minulých dob a prožijte s nimi znovu jejich cestu nabitou ženskou silou a nezdolným odhodláním.
Reklama

Kdo byla Teréza Nováková?
Představitelka českého venkovského realistického románu 19. století. Její jméno je spjato především s východními Čechami, kde původem pražská rodačka prožila plodných dvacet let. Právě odtud čerpala náměty pro svou tvorbu. Pracovala i v ženském hnutí, založila a redigovala časopis Ženský svět. Usilovala o rovnoprávnost žen, volební právo a právo na vzdělání.

Kdo této historické postavě propůjčil svou tvář?
Vlastina Svátková, spisovatelka, herečka a designérka šperků

Jak si Vlastina užila focení?
Foceni bylo rychlé, jak já miluju pracovat s profesionály, kteří vědí co chtějí, jsou koncentrovaní, s jasným záměrem. Ležela jsem na louce, obklopena kapradím, lučním kvítím a starými zápisníky, a cítila jsem se jako „doma“. Jako tam, kde patřím a kde si chci zůstat. Zastavila jsem se a přestala myslet na cokoliv. Meditační stav. Svoboda bytí…

Jak se ztotožnila s postavou?
Teréza Nováková byla spisovatelka a členka emancipačního hnutí, co víc si přát! Pár mužů už mi řeklo, že jsem až moc emancipovaná a měla bych se stáhnout, ale vnitřní touze a vášni neporučíš. Navíc mě zaujalo, že měla 4 děti, silná žena, matka, tvůrkyně, bojovnice. Inspirace veliká.

Více o JSEM ŽENA, JSEM EVROPA se dozvíte v našem článku: JSEM ŽENA, JSEM EVROPA: Jedinečný projekt, který má feministické srdce

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama