Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

JSEM ŽENA, JSEM EVROPA: Lenny Trčková se představila jako průlomová lékařka Anna Honzáková

IVY E. MORWEN
Text: Tatiana Urbanová, Foto: IVY E. MORWEN/31.10.2020
Nasajte inspirativní atmosféru z jedinečných fotografií výjimečných žen oživujících příběhy význačných Češek a Evropanek od dávné historie po současnost z kalendáře projektu JSEM ŽENA, JSEM EVROPA Lilie Khousnoutdinové. Seznamte se s postavami minulých dob a prožijte s nimi znovu jejich cestu nabitou ženskou silou a nezdolným odhodláním.
Reklama

Kdo byla Anna Honzáková?
V roce 1902 byla první českou promovanou lékařkou u nás. Život zasvětila profesi praktické lékařky a gynekoložky. Založila soukromou gynekologickou ordinaci, nemajetným pacientkám poskytovala péči zdarma. Propagovala antikoncepci a plánované rodičovství. Bojovala za větší uplatnění žen ve společnosti.

Kdo této historické postavě propůjčil svou tvář?
Lenny Trčková, moderátorka, dramaturgyně, holistická koučka a poradkyně spirituálního rozvoje.

Jak si Lenny užila focení?
Jakékoliv focení je vždy hlavně o energii, fotografovi, dobré náladě na place a o lidech, kteří to všechno vytváří. A to se v tomto případě skvěle povedlo. S Ivy Morwen jsem už kdysi fotila a je to profesionálka každým coulem. Když se na člověka podívá, už vidí celou kompozici. Na začátku mě trochu mrzelo, že všechny ženy mají hezké nebo zajímavé proměny, a to mě baví. A já měla jen přirozené líčení, obyčejně upravené vlasy a bílý plášť. Ale nakonec má ta fotka v sobě něco neobvyklého a tou obyčejností je výrazná. Dost jsme se taky společně nasmály, když mi holky na hlavu aranžovaly kus látky, ze kterého měl prosvítat můj obličej. Na začátku to působilo dost bizarně. Vypadala jsem spíš jako mumie, než zasloužilá lékařka. Ale když se potom použila ta správná látka, fotka dostala ten správný šmrnc.

Jak se ztotožnila s postavou?
I mé ztotožnění s postavou mělo svůj vývoj. Původně jsem měla mít měsíc červen, Irenu Sendlerowu. Nakonec ale pro mě zvolili právě Annu Honzákovou, první českou lékařku, protože měla stejně krátké vlasy jako já, jen tmavé barvy. Tak jsem si o ní začala číst více informací a našla poměrně dost věcí, která nás spojují. Byla velmi pokroková, šla většinou proti proudu a na svou dobu byla velká rebelka. Na přelomu 19. a 20 století ženy nenosily krátké vlasy a už vůbec se nestávaly lékařkami. A tato žena si přesto vysnila, že se lékařkou stane a to se jí i podařilo. V tom je mi hodně podobná. Rebelská osobnost a navíc velmi houževnatá. Když se pro něco nadchla, šla si za tím, dokud svého cíle nedosáhla. Byla hrdou ženou a silnou osobností. Proto jsem se s ní ráda ztotožnila i já. Navíc se mi líbí, že tento projekt mě příjemnou formou donutil (a věřím, že tomu tak bude i u dalších lidí), abych si o těchto evropských osobnostech zjistila více informací. To bylo pro mne velmi cenné.

Více o JSEM ŽENA, JSEM EVROPA se dozvíte v našem článku: JSEM ŽENA, JSEM EVROPA: Jedinečný projekt, který má feministické srdce

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama