Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

JSEM ŽENA, JSEM EVROPA: Jedinečný projekt, který má feministické srdce

IVY E. MORWEN
Text: Tatiana Urbanová, FOTO: IVY E. MORWEN/20.10.2020
V posledních měsících vznikal unikátní projekt, který poutavou formou představuje vědkyně, umělkyně a bojovnice za rovnoprávnost, jež výrazně zasáhly do dějin našeho kontinentu. Poznejte je s námi... 
Reklama

Ženské osobnosti z nejrůznějších dějinných etap od dávné historie po současnost, které svými činy, názory a postoji ovlivnily pozitivním směrem historii nejen na území českých zemí, ale v celém evropském prostoru – takové bylo kritérium pro výběr dvanácti dam, které historička a neúnavná propagátorka ženských témat Lilia Khousnoutdinova shromáždila na stránkách kalendáře, z něhož vám budeme postupně předtavovat jednotlivé dámy s velkým D. 

Nasajte inspirativní atmosféru z jedinečných fotografií výjimečných žen oživujících příběhy význačných Češek a Evropanek od dávné historie po současnost. Seznamte se s postavami minulých dob a prožijte s nimi znovu jejich cestu nabitou ženskou silou a nezdolným odhodláním.

"Jmenuji se Lilia Khousnoutdinova a kalendářními měsíci roku 2021 vás provedu jako Evropa. Představuji řeckou mytologickou postavu a zároveň kontinent, který je naším domovem. Seznámím vás s hrdinkami, jejichž životní osudy zanechaly v historii lidstva nesmazatelnou stopu," představuje Lilia projekt.

Které úspěšné ženy současnosti jim propůjčily svou tvář? Gabriela Partyšová jako svatá Ludmila, Sharlota jako Matylda z Canossy, Mariana Prachařová jako svatá Anežka Česká, Kateřina Sokolová jako Artemisia Gentileschi, Patricie Pagáčová jako Julianna Géczy, Lenny Trčková jako Anna Honzáková, Vlastina Svátková jako Teréza Nováková, Bára Nesvadbová jako Marie Stopes, Olga Lounová jako Irena Sendlerowa, Taťána Gregor Brzobohatá jako Bertha von Suttner, Lucie van Koten jako Tamara de Lempicka a Anna Polívková jako Věra Čáslavská. Těmto úžasným ženám patří velké poděkování.

"Každá z těchto žen měnila normy své doby, lámala konvence, vytvářela precedens a nezištně pomáhala. Věřím, že takové příběhy jsou pro nás ženy důležité a měly bychom je znát. Tyto naše předkyně to totiž měly mnohem těžší než my, tak doufám, že by nám mohly dodat odvahu dělat velké věci i dnes, kdy máme jako ženy více možností,“ říká Lilia Khousnoutdinova.

Poselství projektu Jsem žena, jsem bohyně, o kterém si můžete přečíst ve stejnojmenné knize vycházející na podzim 2020, se dále rozvíjí ve volném pokračování nazvaném Jsem žena, jsem Evropa.

Kalendář svojí koncepcí i poselstvím navazuje na Liliin předchozí edukativně-charitativní projekt Jsem žena, jsem bohyně. V něm dvanáct českých žen působících ve veřejném prostoru představovalo tucet pohanských bohyní.

Čtěte také: HOMEOFFICE 101: Lilia Khousnoutdinová radí "Don’t put your eggs in one basket"

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama