Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

JOSEFINA BAKOŠOVÁ: Česká módní návrhářka s talentem pro nadčasový styl

Foto: Archiv/26.12.2019
Návrhářkou být nechtěla, vystudovala scénografii na pražské Damu, ale osud ji před krejčovskou pannu sám postavil. I přesto, že modely, které navrhuje, jsou přísně minimalistické, na ulici je nepřehlédnete, obzvlášť pro oversize střih, jemně pastelové barvy a jasně daný rukopis. Mimo svou vlastní návrhářskou činnost, spoluzaložila jeden z prvních obchodů s designem v Čechách, galerii Harddecor, kde dodnes působí jako kreativní ředitelka a stihla porodit 3 dcery. Kromě autorské tvorby se věnuje také navrhování šperku, zkušenosti má s filmovými a divadelními kostýmy, hraje na gramofony jako DJ, jezdí na skateboardu a je součástí známého kreativního dua esterajosefina.

Původně jste vystudovala scénografii. Co Vás přivedlo k návrhářství?
Já to beru jako takový můj zvláštní osud. Návrhářství jsem si nevybrala, vybralo si mě. Já jsem se už ve škole scénografii vyhýbala. Táhlo mě to spíš k loutkám, dřevěným i šitým, a když jsem školou byla nucena dělat činoherní představení, tak mě to zcela přirozeně táhlo ke kostýmu. Dokonce mě začal bavit a moc. Když jsem v posledním ročníku otevřela galerii harddecore, tak jsem se chvíli věnovala jen tomu. Na nic jiného nebyl čas a pak když jsem měla touhu tvořit, vrátit se k tomu, co mě baví...rozhodla jsem se, že začnu dělat takové mé osobní kostýmy. Vždycky jsem si zadala téma a na tom jsem začala pracovat. Pomalinku však odcházel vliv divadla a já jsem se začala soustředit čistě na ucelené módní kolekce.

Co Vás na módě baví?
Na módě mě baví všechno. Od začátku až do konce... od prvního nápadu až po to, když jdu po ulici a potkám někoho ve svém modelu nebo když mi někdo napíše, že měl mé šaty a celý večer se cítil nesmírně krásně. Baví mě, že můžu realizovat své představy a sny a někomu pak přinášejí radost a užitek.

Co je pro vaše kolekce typické?
Řekla bych, že minimalismus a pastelové tóny. Miluji úplně jednoduché a čisté linie. Vždycky jsem měla velkou zálibu v barvách. Zbožňuju jemné a pastelové tóny. Ráda kombinuji různé tóny jedné barvy...mám takové grafické vidění, protože jsem studovala Hollarku a myslím, že i to se na mých modelech něčím podepsalo.

Čím nebo kdo Vás umělecky inspiruje?
Mě inspiruje asi všechno. Od umění přes hudbu po přírodu. Miluju strašně moc květiny, nerosty, minerály, jejich barvy a tvary... je to nekonečná studna inspirace.

Co nebo kdo je pro Vás ve vaší tvorbě inspirací?
Když bych měla říct konkrétní jména, to je těžké... těch je tolik, ale z návrhářů bych asi řekla Martina Margielu.

Navrhujete kousky, které vám samotné chybí v šatníku?
Ano! První impuls většinou pochází ode mě... od mých potřeb. Něco mi chybí a mám o tom jasnou představu, takže začnu navrhovat, zkoušet, realizovat.

Nosíte své věci nebo podporujete spíše jiné kolegy návrháře?
Nosím. Ono to souvisí i s tou předchozí otázkou. Dělám často věci sobě na míru. A taky musím přiznat, že vše na sobě i zkouším. Někdy se mi třeba stane, že udělám model, jak si představuji vizuelně, ale on pak třeba technologicky nefunguje tak, jak jsem si myslela. Takže ty věci nosím a zkouším, zda fungují, jak mají.

Sledujete módní trendy nebo se držíte svých instinktů?
Nesleduji!! Je to vyčerpávající!! Držím se svých instinktů, chráním si je a opečovávám.

Co by podle Vás nemělo chybět v šatníku každé mladé ženě?
Já jsem zatížená na košile, takže určitě dámská košile. Krásně padnoucí kabát, psaníčko a kabelka.

Vzpomínáte si na svůj největší profesní milník?
Myslím si, že to byla přehlídka na Designbloku 2008.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama