Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

JIŘÍ BURIAN: Díky fikci mnohem snáz měním zavedená pravidla

21.12.2018
Jako muzikant vystřídal několik identit. Jeho nejznámějším alter egem je prostořeký rapper Kapitán Demo, kterého ze všeho nejvíc baví provokovat. Činí tak i na právě vydaném albu. 
Reklama

Co nového si Kapitán Demo na novince Mládí v trapu připravil?
Pro mě je to přelomové album v tom smyslu, že se na něm střídají emoce a různé polohy, se kterými jsem v tomhle projektu dřív nepracoval. Samozřejmě tam je humor, na něm byl Demo ostatně vždycky postavený, ale jsou tam i další nálady a pocity. Střídání žánrů mám rád, nejen v hudbě, divadle, ale i ve filmu.

Kapitán se tedy vyvíjí?
Jo, jde to pořád nahoru a nemám tušení, kde se zastaví. Začala ho hrát komerční rádia, dvakrát po sobě vyprodal Klub Roxy a na příští rok máme zabukované Forum Karlín k desetiletému výročí.

Netroufl by si po vzoru Marpa nebo Bena Cristovaa na O2 arenu?
Není to úplně moje priorita, ale nebráním se tomu. Chci dělat věci jinak. Nedávno hostoval Demo v O2 areně s kapelou Škwor a byl to zážitek.

Vy a Škwor?
Oni hostují na nové desce Kapitána Dema, v jednom refrénu je ke slyšení jejich zpěvák Petr Hrdlička. Je to spojení dvou rozdílných světů. Taky nám tam hostuje výtvarnice Léna Brauner, která je tam ale jako svoje alter ego Maxipes Feat. Má speciální štěkající flow. 

Napadlo by vás, když jste vytvořil Kapitána Dema, že bude mít takhle dlouhou životnost?
Neměl jsem o tom ani tušení. Byl to zprvu fór pro pobavení lidí kolem mě a všech, které to bude zajímat. Zároveň ale v sobě mám to, že když už se do něčeho pustím, snažím se to dělat pořádně. Aby ty věci někam směřovaly, čili proto se asi Demo chytil. Je to satira a ta je ve společnosti důležitá. Nejvíc mě ale na něm baví, že měníme pravidla a není to jen, jak my říkáme, audio humor.

Vznikl Kapitán Demo i proto, abyste si mohl dovolit říkat a dělat věci, které byste si jako Jiří Burian netroufl?
To ani ne, já si budu říkat a dělat, co budu chtít a co uznám za vhodné. Spíš jde o to, že si díky této fikci mnohem snáz měním zavedená pravidla.

Přečtěte si celý rozhovor v lednovém čísle Marie Claire, které teď najdete na stáncích.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama