Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak voní parfém vyrobený z odpadků?

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Archiv/14.10.2019
Přepište parfémové dějiny.

Zatímco jsme dříve byli zvyklí na vůně, které jsou destilované z krásných ingrediencí, Etat Libre d’Orange ve spolupráci s Ogilvy Paris uvádí vůni, která se ve francouzštině jmenuje Le Fleurs du Déchet - čili květiny z popelnice. Inspirovaná je také proslulou básní Charlese Baudelaira Květy Zla. 

Je určená nositelům, kteří se nebojí názvu, ani zjištění, jak asi voní odpadky. Etat Libre d’Orange ráda provokuje a spojuje neslučitelné. I v odpadcích nachází krásu a odkazuje na to, že svět je krásné i prohnilé místo. 

Vůně je uvedena videoklipem, který režírovala slavná reklamní agentura Ogilvy Paris. Poselstvím vůně, jejíž název v angličtině je mnohem drsnější než ve francouzštině: I am Trash - je také vzkazem všem, kteří jsou zvyklí na luxus. Naše planeta nemá své zdroje nekonečné, a my stále jen spotřebováváme a vyhazujeme. I my se jednou obrátíme v prach a v potravu pro červy. 

Tohle je vůně, která funguje jako apel, zdvižený prst zhýralé společnosti. Odkazuje nejen na Baudelaira, ale také na aktivistu Alana Patona i na zničené deštné pralesy. Parfumérka vůně Daniela Andrier ze společnosti Givaudan přenesla do I Am Trash nejen odér umírajících květin, ale také zde použila složky, které byly použity na vícero účelů: jablečný olej z průmyslově zpracovaného ovoce určeného k likvidaci, Rose Neoabsolute (extrakt z uvadajících okvětních lístků růže), extrakt z cedrového dřeva, které se pak stalo palivem. 

 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole