Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak si vypěstovat sebevědomí?

Text: Klára Jappelová, Foto: Unsplash/4.11.2018
Máte před každou novou výzvou tendenci o sobě pochybovat? Býváte před důležitými schůzkami nervózní a přejete si působit více suverénně? Nebojte, sebevědomí lze posílit.

Jak ovlivňuje sebevědomí naši práci? Jaké jsou jeho aspekty? Uvědomění si, že máme znalost, expertizu a zkušenosti nám dává sebevědomí v jednání a řešení problémů na pracovním místě. Sebevědomí se objevuje již při výběrovém pohovoru, kdy je jednotlivec schopný jasně ukázat své úspěchy, silné stránky, schopnosti vést tým a řešit problémy. Tito lidé nemají problém vyjednávat vyšší platy, kariérní postup a lepší pracovní podmínky. Umí řešit problémy, delegovat úkoly, rozvíjet sebe i ostatní, mentorovat a podporovat ostatní k úspěšné kariéře.

Sebevědomí se silně ukazuje u lidí, kteří nemají problém s dáváním a přijímáním zpětné vazby. Tito lidé rozeznají své nedostatky, slabiny a nebojí se to říci a požádat o pomoc nebo podporu. Sebevědomá žena bere zodpovědnost za sebe i za své okolí. Je si vědoma svých potřeb a ví, jak brát i dávat. Má pevný cíl a umí říci ne. Je si vědoma svých limitů a umí přijímat podporu od ostatních. Umí spolupracovat, umí pochválit, podpořit a dělit seo své zkušenosti s ostatními. Zná svojí hodnotu.

Jak na to? Jak získat takové sebevědomí?

KRMTE HO
Sebevědomí je živeno úspěchem. Proto si pořádně vychutnejte i ten nejmenší. Pokud se vám něco podaří, ještě jednou se k úspěchu vraťte a pojmenujte své silné stránky, které k němu přispěly.

ZDOLÁVEJTE PŘIMĚŘENÉ VÝZVY
Aby byly úkoly motivující a zároveň měly blahodárný vliv na vaše sebevědomí, musí být zvládnutelné. Ne příliš lehké, ale ani neúměrné těžké. Začněte pozvolna a postupně zvyšujte laťku.

PRACUJTE S FANTAZIÍ
Naše představivost dokáže dokonale zmást tělo. Když si ve fantazii krok za krokem projdete nějakou situaci (třeba důležitý pohovor), bude mít vaše tělo úplně stejný prožitek, jako by se to opravdu stalo. Když se potom představa stane skutečností, nebude daná situace pro vás úplně nová. Vaše mysl najede do zajetých kolejí.

PŘEMÝŠLEJTE O SOBĚ
Se zdravým sebevědomím by měla jít ruku v ruce sebereflexe. Projděte si večer ve své mysli svůj den. Co se povedlo? Proč? Co by možná šlo příště udělat jinak? Sebereflexe má blahodárný účinek, pomáhá nám zafixovat dobré návyky a opustit ty špatné.

NEÚSPĚCH
Úspěšní lidé se od těch normálních liší často ve dvou aspektech – přístupem k riziku a přístupem k neúspěchu. Z ničeho se totiž nenaučíme tolik jako z věcí, které se nám nepovedly úplně podle našich představ. Proto berte každý případný neúspěch jako výbornou příležitost se něco nového naučit a za žádných okolností se jím nenechte paralyzovat.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole