Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak si vybrat parfém, co vám bude opravdu sedět?

Text: Petra Štěpánková, Foto: Unsplash/17.12.2019
Přečtěte si naše tajné tipy! 

Vybrat správný parfém je věda... Věda, která potřebuje pořádnou přípravu, dobré naladění a hlavně čas. Není nic horšího než výběr vůně uspěchat. Čich a vůně se věkem mění. Logicky vám tedy nemusí vonět to, co vám vonělo před lety a naopak, to, co vám voní teď by vám tenkrát nejspíš také nevonělo. Cesta k dokonalé vůni je dlouhá a vyvíjí se, stejně jako vy. Ta pravá vůně by měla být jako vaše druhá kůže. Měla by o vás umět říct vše beze slov. Měl by to být váš dokonalý otisk. Otisk vás samé. Jak nejlépe si vůni vybrat?

1. Rozhodně si dejte na čas. Nespěchejte a nechte vůni "rozvonět". Stříkněte si ji na zápěstí a běžte se projít, dejte si kávu, nikam nespěchejte. Vůně musí mít čas rozležet se a ztotožnit se s vaší pokožkou.

2. Ujasněte si, jakou vůni chcete. Má to být vůně na večer? Na léto? Nebo na denní nošení? Tyhle všechny atributy hrají při výběru roli.

3. Typ vůně. Než začnete vybírat, zamyslete se nad složením, které by vám nejvíc vyhovovalo. Preferujete spíš kořeněné vůně, květinové nebo vás lákají unisexové? Typ vůně by měl odrážet vaši povahu a to, jaká jste. 

4. Zkoušejte na tělo. První selekce parfémů může určitě proběhnout na testovacích papírcích, které mají ve všech parfumeriích. Jakmile ale budete mít své dva favority, doporučujeme zkoušet vůni přímo na kůži. Každá vůně se totiž na pokožce rozvoní jinak. Proto taky to, co vám voní na kolegyni, vám nemusí vonět na vás samotné.

5. Tělo vůně. U každého parfému rozlišujeme tři části. Hlavu, srdce a základ. Tyto části se dělí podle toho, jak se vůně uvolňuje. Podle hlavy poznáte, jestli vám vůně sedne nebo ne - doba trvání je zhruba patnáct minut. Srdce obsahuje látky, které se uvolňují velmi pomalu a základ, vydží nejdéle - tři až čtyři hodiny.

Ideálně doporučujeme mít parfém na zimu a na léto. Letní by měl být svěží a hravý, zatímco zimní může být kořeněnější a víc sexy. Až se časem propracujete k vašim top vůním, nebude už potřeba žádného dalšího testování. Ty pravé vůně pro vás, vám totiž vydží několik let a kdo ví, třeba už je jednoduše nebudete mít chuť vyměnit nikdy. Dokonalý parfém je zkrátka láska na celý život.

Napsáno pro joyonline.cz

Čtěte také:
PLEŤOVÉ OLEJE: Víte, jak je správně používat?
Parfémové novinky, které si nesmíte nechat ujít
Jak voní parfém vyrobený z odpadků?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama