Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak si nezničit vztah, když jste spolu v karanténě a ani nezabít svého partnera 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/28.3.2020
Ačkoliv se hádka o tom, kdo snědl poslední jahodový jogurt zdá jako malicherná, skrývají se za ní vždy důležitější problémy, které partnera trápí...
Reklama

Pandemie koronaviru nás uvěznila doma. Jasně, být na chvíli jen se svou drahou polovičkou, mít konečně čas jen pro sebe a užívat si toho druhého zní naprosto skvěle. Pokud jste si vysnila jen chvilky plné sexu a romantiky, je na čase vám oznámit, že to je poněkud naivní představa. Pokud nejste zvyklí být spolu s partnerem dvacet čtyři hodin denně, pravděpodobně to skončí spíše nějakou tou hádkou a lehkou ponorkou. Jak ale z této lapálie vybruslit a mít stále funkční, harmonický a milující vztah?  

Období, které zažíváme je plné zkoušek. Může na nás těžce doléhat nejistota, život v uzavřeném prostředí, nuda, finanční úzkost... je toho zkrátka hodně. A to vše budeme logicky ventilovat na prvního člověka, kterého máme po ruce - svého partnera. Ovšem malé hádky mohou být i velmi konstruktivní, a dokonce díky nim kolikrát předejdeme i velkým konfliktům. Ovšem existuje špatná a správná cesta, jak se hádat. Takže v rámci “nezabití se navzájem” čtěte dál:  

V klidu řekněte svému partnerovi, jak se cítíte 
Opakujte po nás: Jen proto, že máte strach a obavy z toho, co se kolem děje, nedává vám to povolení k tomu, bezdůvodně promítat tyto pocity na svého partnera. Je však důležité tyto emoce pojmenovat. Uvědomit si je a místo toho, abyste je skrývali, veřejně je sdílejte. Ovšem nezvýšeným hlasem a velice empaticky. Pokud se budete na svém partnerovi “vybíjet” určitě je na pořadu dne velká omluva 

Prostor a čas 
Pravděpodobně si říkáte: “Jak mám být sám/sama se svou druhou polovičkou nonstop na 50 metrech čtverečních???” To je opravdu dobrá otázka. Klidně si udělejte rozvrh, kdy budete trávit čas společně a kdy potřebujete klid jen pro sebe. Jeden může být v obývacím pokoji a druhý třeba v ložnici. Pokud však dosažení fyzické vzdálenosti znamená schovávat se ve sprše, klidně si nasaďte sluchátka a vůbec se za to neomlouvejte. Každý potřebuje svůj prostor.  

Nabídněte svou podporu... 
Ačkoliv se hádka o tom, kdo snědl poslední jahodový jogurt zdá jako malicherná, skrývají se za ní vždy důležitější problémy, které partnera trápí. Tohle je ten správný čas, kdy hodit pýchu a ego za hlavu a nabídnout svou otevřenou náruč. Ať už vaše polovička ztratila práci nebo se bojí o zdraví svých milých, je to jedno, nesuďte je a spíše se snažte pomoci, jak bude ve vašich silách.  

...ale nespoléhejte na svého partnera jako na jedinou oporu 
Protože váš partner je doslova na dosah ruky, je jednoduché se na něj obracet se vším, co vám přijde na mysl a prostě na něj chrlit všechny své emoce. Ovšem vaše drahá polovička nemůže (a pravděpodobně ani nechce) být vaším jediným zdrojem podpory. Udržujte online kontakt se svou rodinou a přáteli. Zmírníte tak tlak na přítele a zároveň tak posílíte i jiné vztahy. V tomto období je velice důležité starat se o své duševní blaho. Dodržujte každodenní rituály, které ulehčí vaší mysli a dělejte vše, co vám pomůže se uklidnit: malujte, skládejte puzzle, masturbujte, cvičte jógu...  

Investujte do svého vztahu různými způsoby 
Nečekejte až tento zmatek skončí, abyste se obuli do svého vztahu. Mazlete se, mějte sex a překvapujte se malými pozornostmi. Nalaďte se na partnerovu dobrou náladu nebo se mu ji naopak snažte zlepšit. A co takhle místo každodenního jídla na gauči jednou udělat piknik na podlaze a udělat si romantické rande? Víme, že svět kolem je teď dost na dvě věci, ale udělat si čas na partnera a plně se na něj soustředit, může být světlým okamžikem v jinak temných časech.  

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde.  

Čtěte také: Meghan a Harry se přestěhovali do Los Angeles. Je to kvůli nové práci?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama