Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak se s dětmi učit doma? Tady je pět tipů, které pomohou

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/27.3.2020
Školy jsou zavřené, děti zůstávají doma a výuka probíhá online. Jenže jak se k tomu jako rodiče postavit? Jaké studijní prostředí pro dítě vytvořit a jak mu co nejvíce pomoci? Tohle jsou naše tipy, které vám v tomto obtížném období alespoň trochu ulehčí život.  
Reklama

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde.  ​

1. Vytvořte vzdělávací koutek 
Vaše dítě má doma spoustu možností rozptýlení, a proto je skvělé mu vyhradit místo, kde ví, že se bude moci soustředit a bude v bezpečí. Neexistují žádné jasné pokyny k tomu, jak by mělo vypadat. A upřímně i pro školy je to dost často výzva, jelikož každé dítě má velmi individuální způsoby učení. Co tedy funguje pro jednoho nemusí fungovat pro druhého. Vypněte televizi, zvuky u telefonů a potom už se klidně učte v sedě v leže... jak jen vám bude vyhovovat. 

2. Jakou technologii potřebujete? 
Před tím, než se vrhnete do studia, stojí za to zkontrolovat, jestli nebudete potřebovat nějaké programy. Hodit se bude video přehrávač (například Adobe Flashplayer) nebo možná Adobe Acrobat ReaderTaké školy často vyžadují nějaké telekonferenční programy jako je skype nebo zoom, přes které mohou učitelé i dávat rady.  

3. Vytvořte rozvrh 
Ujistěte se, že vaše děti nevidí toto období pouze jako prázdniny navíc. Snažte se vašemu potomstvu naplánovat den tak, aby ideálně seděl i s rozvrhem, který bylo dítě zvyklé dodržovat ve škole. Neznamená to však, že musíte striktně kopírovat jednotlivé hodiny i přestávky. Buďte k “žákům” vnímaví, sledujte, které předměty jim jdou a ve kterých dělají největší pokrok, a podle toho rozvrh upravte. Komunikace je základ a výzkumy ukazují, že pokud dáte dětem svobodu vybrat si, jak se budou učit, získají mnohem větší motivaci.  

4. Zjistěte, co by se děti měly učit 
Uvědomte si, že nemusíte nahrazovat roli učitele. Vy jste tu spíš od toho, abyste dohlíželi na to, zda se dítě učí to, co má. Proto není od věci si projít osnovy. Zjistit na co se soustředit a jakým způsobem to nejlépe dostat do hlavy. Potom vždy můžete být po ruce a pomoci.  

5. Buďte poblíž, ale nestůjte v cestě 
Pokud vaše dítě shledává nějaký konkrétní úkol obtížným, buďte mu k dispozici. Předkládejte návrhy, odpovídejte na otázky, ovšem pokuste se, aby bylo co nejsamostatnějšíPokud sami neznáte výsledek, spolupracujte se společně se snažte nalézt řešení. 

A když všechno ostatní selže...  
Na internetu dnes najdete úplně vše. Tedy i alternativní vzdělávací programy. Díky různým hrám a jiným zábavným osvědčeným postupům se může vaše dítě naučit i tu nejzapeklitější látku. Snažte se jen hledat spolehlivé a věrohodné stránky.  

Čtěte také: Trčíte doma? Tato světoznámá muzea nabízí virtuální prohlídky, které zvládnete z gauče

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama