Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak se k protestům v Bělorusku staví místní ženy?

Text: Tereza Čaladi, Foto: Getty images/20.8.2020
V Bělorusku již od 9. srpna trvají protesty proti domnělému zfalšování výsledků prezidentských voleb, v nichž již po šesté zvítězil Alexandr Lukašenko – tentokrát s 80,1% hlasů (opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala pouhých 10,1 % hlasů). Ovšem potom, co Lukašenkův režim zatkl 7000 lidí, 300 zranil a nejméně dva lidé skončili mrtví, se konají i protesty proti brutalitě běloruské policie. Do protestů se zapojily i ženy a my vám chceme ukázat, jak.
Reklama

První živý řetěz „žen v bílém“ držících květiny se objevil ve středu 12. srpna u trhu v Minsku. Následující dny začaly ženy protestovat téměř ve všech ulicích v Minsku a i v dalších běloruských městech, jednalo se o tisíce. Jejich protesty probíhaly velice pokojně – nejprve se držely za ruce, později při pochodu skandovaly „hanba“ na adresu policistů a jejich brutality.

Jejich cílem bylo především vyjádřit solidaritu se svými muži, kteří byli pobiti policisty, když chtěli vyjádřit svůj názor. Poté, co při přípravě na hlasování bylo několik mužských prezidentských kandidátů zatčeno, nebo uprchlo, vystoupila také Světlana Tikhanovskayová, manželka jednoho z nich. Spolu s dalšími dvěma ženami navrhla nové volby, které by byly svobodné a spravedlivé, což zaujalo mnoho Bělorusů. Lukašenko se jí vysmál a navrhl, ať se soustředí raději na vaření večeře pro své děti. Bělorusové se však na základě jeho tvrzení přiklonili ještě více k podpoře svých občanek.

Protesty trvají nadále a několik z výše zmíněných odvážných žen muselo odejít ze země. Nyní můžeme pouze doufat, že Bělorusko zůstane silné, bude si stát za svým a brzy nastanou změny k lepšímu.

Čtěte také: Homofobie v Polsku stoupá. Kam až poroste?

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama