Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak mohou emoce přeprogramovat naši DNA?

Foto: Unsplash/19.12.2018
Je to revoluční objev. Způsob života i prožitá traumata zanechávají stopy na našich genech, které předáváme svým dětem. Tato nová věda se jmenuje epigenetika. Co udělá s našimi životy?

Ariane Giacobin, lékařská genetička ve fakultní nemocnici v Ženevě, přijímá na konzultace pacienty trpící dědičnými chorobami. Jednoho dne v roce 2014 za ní přijde elegantní dáma s dcerou, která ve svých třiceti letech už třikrát samovolně potratila a je zoufalá. Poprvé se tato vědkyně osobně setkává s příběhem sexuálního zneužití. Matka se jí svěří, že ji znásilnil vlastní otec a při tomto incestu byla počata její dcera. Ta se obává možných důsledků pokrevního příbuzenství svých rodičů, které by mohly vysvětlovat její problémy s donošením dítěte.

Testy DNA však neodhalily nic zvláštního. Uběhly měsíce, ale Ariane Giacobin stále nemůže zapomenout na tento příběh. „Připadalo mi nefér, aby se po tomto zločinu, utrpení a hrozném znásilnění skončilo jen u analýzy chromozomů. Navrhla jsem proto, že jejich DNA použiji pro svůj výzkum, a ony souhlasily,“ popisuje vědkyně, která izolovala z DNA matky, dcery i babičky stresový gen NR3C1, na který dále zaměřila svůj výzkum: „Analýza prokázala, že z těchto tří žen je nejvíce zasažena právě dcera, která sama znásilněna nebyla, ale byla při znásilnění počata.“ Právě její DNA nese největší jizvu.

Ukazuje se tedy, že násilí a týrání nezanechává na obětech pouze psychické stopy. Prožité trauma se zapisuje také do jejich genomu a jeho stopa přežívá všechna buněčná dělení. Poté se přenáší, stejně jako u laboratorních myší, po nejméně tři generace. Je tedy to, co zažíváme, stejně důležité jako genetická výbava, kterou dostáváme již při narození? Touto cestou se vydává nová disciplína epigenetika.

Celý článek si přečtete v lednové Marie Claire, kterou právě najdete na stáncích. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole