Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak dává Alžběta II. svým poddaným tajné signály?  

Královna Alžběta II.
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/20.7.2018
Má záviděníhodný šatník všech barev duhy a k tomu doladěné doplňky. Ty však nejsou jen prostředkem marnivosti. Naopak.  

Monarchové dávají tajné signály lidem kolem sebe již po celá staletí. Převážně, aby se vyhnuli trapnostem či porušování etikety. Vzpomeňte si na doby, kdy jste byla malá a s kamarádkami jste vymýšlela nenápadné kódy a vlastní řeč. Do tohoto tajemství byly vždy zasvěceny jen ty vybrané z vás. Stejně tak je tomu i v případě britské panovnice. Akorát u té předpokládáme, že nepříjemná situace, ze které se bude chtít co nejrychleji dostat nebude neplánované setkání s ex přítelem... 

Naopak jde většinou o události mimořádného významu, kde je velmi nutná slušnost a sociální obratnost na té nejvyšší úrovni (ne, že by náhodné rendez-vous s vašim ex nebylo podobně důležité!). Královna například nemůže ukončit konverzaci, pokud už ji považuje za uzavřenou a prostě odejít. To by se považovalo za vrchol neslušnosti. A proto jen nenápadně přehodí kabelku z jedné ruky do druhé a její lidé už ví, že je na čase nechtěnou společnost odstranit. Samozřejmě, že dotyčný není odvlečen násilím, jen je mu nenápadně oznámeno, že s ním chce například mluvit někdo jiný.  

U kabelky ještě chvíli zůstaneme. Pokud ji totiž Alžběta II. umístí na stůl, vysílá tak signál, že je připravena do pěti minut odejít. A že nejde o jen tak obyčejné kabelky. Každá je z módního domu Launer London, který dodává doplňky královské rodině již od roku 1968. Designér uvedl, že pro hlavu monarchie již zhotovil nad 200 kusů, každý v hodnotě 1650 liber.  

Dokonce i šperky hrají ve společenských interakcích královny důležitou roli – respektive její zásnubní prsten. Pokud s ním zatočí kolem prstu, znamená to, že chce, aby jí zaměstnanci našli někoho jiného ke konverzaci, a to okamžitě.  

Ani doma v Buckinghamském paláci se občas Alžběta II. nevyhne nepříjemnostem. Proto má pod stolem v pracovně skryté tlačítko, které okamžitě přivolá osobu čekající za dveřmi, která vyprovodí hosty.  

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama