Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

J. K. Rowlingová přiznala, že byla obětí domácího násilí a zneužívání 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/13.6.2020
Milovaná autorka knih o Harry Potterovi odhalila své zkušenosti s domácím násilím a sexuálním zneužíváním v dlouhé osobní eseji, kterou napsala jako vysvětlení svých příspěvků na Twitteru o transgender osobách. Sklidila za ně totiž obrovskou vlnu kritiky.  

J. K. Rowlingová se stala terčem kritiky, když zesměšňovala na Twitteru titulek o “lidech, co menstruují” a byla obviněna z transfobie. Napsala: “'Lidé, co menstruují'. Jsem si jistá, že jsme pro ně kdysi měli jméno. Někdo mi pomozte. ŽemyŽedyŽony?”  

Jakmile však spisovatelka zjistila, že se pohybuje na tenkém ledě internetu a přilila olej do ohně gendrových válek, napsala. “Pokud není pohlaví reálné, neexistuje ani přitažlivost mezi stejným pohlavím. Pokud není pohlaví reálné, vymažeme tím pak i realitu žen po celém světě. Já osobně znám a miluji trans osoby, ale vymazáním pojmu pohlaví tak odstraňujeme i možnost smysluplné diskuze o svých životech. Není to nenávist, když říkáte pravdu.”  

Ovšem ani toto vyjádření nijak nepomohlo, a když to dospělo do takové fáze, že byla Rowlingová označována za “TERF” (radikální feministku, která vylučuje trans osoby ze společnosti), rozhodla se napsat intimní a otevřený dopis všem diskutujícím, ve kterém vyjádřila svůj postoj k věci.  

Spisovatelka se rozhodla sdílet své zkušenosti ze solidarity s obrovským množstvím žen, které byly rozcupovány a označeny za bigotní, protože vyjádřily svůj názor na pohlaví. Po celých dvaceti letech veřejného života se rozhodla poprvé napsat o svém manželství s násilníkem. Nikoliv, aby získala sympatie, ale aby ukázala, že ona sama, tak jako všichni lidé na této planetě, má nějakou historii, která tvarovala její obavy i názory. Ve své eseji také zmiňuje smutnou zkušenost, kdy se stala obětí sexuálního predátoraCitovala v n í i řadu psychologů a psychiatrů a zdůraznila, že nyní žijeme v nejvíce misogynní společnosti, kterou si jen umí představit.  

“Zpět v osmdesátkách, jsem si představovala, že moje budoucí dcera, bude mít mnohem lepší podmínky, než jsem měla já. Jenže ve společnosti, která má odpor k feminismu a je nasycena online porno kulturou, věřím tomu, že se věci výrazně zhoršily. Ženy ještě nikdy nebyly více vyloučeny ze společnosti než nyní.”  

“Nenapsala jsem tuto esej, aby mi někdo zahrál kantilénu na housle, ani trochu. Já mám mimořádné štěstí. Jsem přeživší, rozhodně ne oběť. Zmínila jsem svou minulost jen proto, že, stejně jako všech lidí na světě, je i můj příběh komplexní a tvoří mé obavy, zájmy i názory. Nikdy na to nezapomínám, když vytvářím fiktivní postavu – na tuto vnitřní složitost - a rozhodně na to nezapomínám ani pokud jde o trans osoby. Vše, co žádám - vše co si přeji - je podobná empatie, porozumění pro mě i všechny ženy, jejichž jediným zločinem je, že doufají v to, že jejich obavy někdo vyslyší, aniž by je kritizoval či terorizoval.” 

Mezi těmi, kteří s názorem Rowlingové nesouhlasí, jsou i herci z filmu Harry Potter Evanna Lynch, Daniel Readcliffe nebo Eddie Redmayne, který si zahrál hlavní roli ve Fantastických zvířatech. Na jakou stranu se přihláníte vy? 

Čtěte také: Podívejte se na výstavu Harryho Pottera ze svého obýváku

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama