Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

IVA PAZDERKOVÁ: Nouzový stav mě zastihl pár hodin před představením

Tetx: Barbora Häckelová, Foto: Archiv/22.5.2020
Jak se staví Iva Pazderková k celé situaci ohledně koronaviru? Co si z toho období odnese a jak ho zvládá? 
Reklama

V jaké situaci vás nouzový stav zastihl? Byla jste na práci z domova zvyklá, nebo jste se musela novým podmínkám překotně přizpůsobovat? S jakými očekáváními jste do okleštěného režimu vstupovala – a jak se realita dalších dní od těchto očekávání lišila?
Nouzový stav mě zastihl pár hodin před představením, na které jsem se chystala. A vlastně mě to ani moc nepřekvapilo, vzhledem k okolnostem. Jen jsem si od první chvíle uvědomovala, že budu bez práce ve svém oboru asi o dost déle, než se obecně čekalo. Ani teď si nemyslím, že se v dohledné době postavím zase na divadelní jeviště nebo před mikrofon v klubu před plný sál. Když pominu existenční stránku věci ( být minimálně na několik měsíců bez příjmu – i když s malou finanční rezervou – je pro každého velmi stresující), tak to radikální zpomalení ze sta na nulu bylo v jistém smyslu úlevné a poučné.

Co vás překvapilo – ať už příjemně, nebo třeba i zaskočilo – ve vztahu k vašim blízkým? Překvapila jste něčím sebe samu? Jak byste definovala svůj postoj k tomu, jak na situaci zareagovala veřejnost?
U nás se potvrdilo, že naše rodina se z ničeho nehroutí, máme krásnou vlastnost se v každé situaci snažit vnímat pozitiva, poradit si a vzájemně si být láskyplnou oporou. A veřejnost se semkla k pomoci neuvěřitelným způsobem, což mě chvílemi dojímalo a naplňovalo nadějí, že se v naší společnosti něco mění, že se transformuje náš vztah k přijímání osobní zodpovědnosti, k nutnosti samostatného uvažování a k nezbytnosti stavět na hodnotách jako například respekt, láska a porozumění. Jen ta naděje je teď trošku menší, než před pár týdny. Pořád se máme co učit, a jeden Covid-19 to instantně nevyřeší.

Jaká je vaše zkušenost se spoluprácí s kolegy v nouzovém režimu?
Skvělá. Především pro to, že jsme se jakoukoliv akcí, které jsem se mohla účastnit, snažili pomáhat.

Jaké jste si ze situace odnesla ponaučení, ať už se to týká jakékoli oblasti života)? Jak byste charakterizovala svůj celkový postoj k uplynulým týdnům a měsícům?
Když to zveličím, tak jem si ověřila, že pokud chci pořád zachraňovat svět, musím to dělat jen do takové míry, abych sama nepotřebovala zachránit…

Jak tato zkušenost podle vás změní naši společnost? Jak změní pracovní prostředí – a v neposlední řadě nás samotné? Jakým směrem se podle vás bude ubírat budoucí vývoj?
V prvé řadě chci doufat, že nějaká změna nastane. Pozitivní a přínosná. Že po tom dlouhém nádechu a výdechu se svět roztočí malinko pomaleji, abychom se stíhali dívat kolem sebe, do sebe a před sebe.

Více rozhovorů se zajímavými českými osobnostmi na téma koronaviru najdete v červnové Marie Claire. Nechte si zaslat toto číslo až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

Čtěte také: FOTO: Zpátky ke strojům, aneb kde vzít roušky

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama