Přejít k hlavnímu obsahu

Interiér ve skandinávském stylu

Foto: Favi/2.10.2018
Skandinávský styl bydlení je v současné době velkým trendem interiérového designu. Není to zdaleka jen cenová dostupnost, která tento styl činí tak přitažlivým. Pojďme se tedy podívat blíže na jeho hlavní atributy a zjistit, proč si stále více lidí chce svůj domov v tomto stylu zařídit.

Jednoduchost a vyvážený poměr mezi estetikou a funkčností. Jednoduchý a přitom elegantní design a čisté linie nábytku a zařizovacích předmětů, které současně nepostrádají funkčnost a praktičnost – to vše přispívá k vytvoření pohodlného a harmonického interiéru.

Typický skandinávský interiér je světlý a vzdušný. Dlouhá severská zima spojená s nedostatkem přirozeného denního světla přímo volá po potřebě dostat světlo do interiéru všemi možnými prostředky.

Příroda – zdroj i inspirace
Dalším typickým rysem skandinávského stylu je téměř výlučné využití přírodních materiálů. Hlavním používaným materiálem je tedy dřevo, především bříza a borovice. Oblíbený je nábytek z ohýbané překližky. Často ve skandinávském interiéru najdeme také nábytek a doplňky z kovu, kůže a skla, doplněné přírodními textiliemi (bavlna, len, vlna) a kožešinami. V moderněji laděném skandinávském bydlení se objevuje i plast. Téměř v každém skandinávském interiéru najdeme nějaký nábytkový kus či doplněk.

Ikony skandinávského designu
Nelze nezmínit práci dánského architekta a designéra Arne Jacobsena, jehož židle a křesílka nechybí snad v žádném skandinávském interiéru. Jejich poetické názvy i organické tvary jednoznačně odkazují ke zdroji inspirace – přírodě.   V té se ostatně často inspirovali i další tvůrci, např. Fin Alvar Aalto či Eera Saarinena. Dán Verner Panton začíná využívat nového materiálu – plastu.

Jak si zařídit interiér ve skandinávském stylu?

Světlý neutrální základ
S tvorbou skandinávského stylu začněte od podlahy. Ta by měla být ideálně ze světlého dřeva. Pokud nechcete nebo nemůžete měnit podlahy v celém bytě, pracujte s tím, co máte k dispozici – na tmavou dřevěnou podlahu rozmístěte menší světlé koberečky či kožešiny.

Základní barevný koncept doplňte světlou, ideálně bílou výmalbou stěn. Možná vás překvapí, že i bílá může mít teplejší a studenější polohu (tzv. „off-white“ tóny). Ve skandinávských interiérech dobře fungují také světlejší šedé a přírodní tóny a dále jemné pastely.

Jak na výběr nábytku
Převážná většina nábytkových kusů by měla být ze světlého dřeva. Kombinujte moderní prvky se staršími vintage kousky – doplňte dubový jídelní stůl bílými moderními židlemi, vedle postele si místo nočního stolku postavte dřevěný špalek, vyplňte výklenek nad jednoduchou bílou komodou či skříňkami kuchyňské linky policemi z neopracovaného dřeva.

Dotvořte atmosféru doplňky a osvětlením
Skandinávský interiér charakterizuje minimum jednoduchých dekorací a doplňků. Na doplňcích se v mnohem větší míře uplatňují výraznější barevné akcenty i vzory, které interiér oživí a zútulní. Pestřejší vzorované textilie a doplňky s florálními nebo folklórními motivy pro změnu vnesou do interiéru atmosféru švédského venkova, nádech retra dodají zase dekorace v zářivých tónech červené, žluté, oranžové, modré či zelené.

Jaké konkrétní doplňky by neměly v žádném skandinávském interiéru chybět?
Rozhodně si pořiďte svícny z černého nebo stříbrného kovu, v poslední době je trendy i měděná úprava. Své oblíbené obrazy a fotografie zarámujte do jednoduchých bílých, dřevěných nebo černých rámečků a doplňte je jedním nebo více zrcadly. Do čirých skleněných váz naaranžujte větvičky nebo květiny a na jednoduché mísy ze skla, kovu či kameniny zase ovoce. Vedle skříněk využijte na ukládání věcí i velké úložné koše. Pohovku oživte polštářky a přehozy, podlahu kusovými koberečky.

Nešetřete na osvětlení
Kromě hlavního centrálního světla umístěte do prostoru i podlahové a stolní lampy, které napomohou navození příjemné útulné atmosféry. Častým materiálem u lamp je kov v černém, šedém či měděném provedení, u stolních lampiček je obvyklé i sklo nebo klasická látková stínítka. Poslední dobou se zvláště ve více minimalisticky laděném interiéru často používají i jednoduché velké žárovky opatřené barevnými textilními kabely.

Hlavním cílem bydlení ve skandinávském stylu je tedy vytvoření pohodlného a příjemného domova. Budete-li se při zařizování držet hlavních zásad tohoto stylu, budete se do svého domova vždy rádi vracet. Na největším a nejoblíbenějším vyhledávači nábytku, na FAVI.cz, naleznete nespočet produktů, které do tohoto stylu perfektně zapadají.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole