Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

INSPIRACE Z BHÚTÁNU: Dnes je den štěstí. Co to znamená?

Text: Barbora Häckelová, Foto: Unsplash/20.3.2020
Byla by škoda, kdyby mezi ostatními významnými dny zapadl. 20. březen je totiž zasvěcen fenoménu, který přímo určuje kvalitu našich životů. A rozhodně nemá význam jen pro ty, kteří vyznávají tibetský buddhismus.

Možná není důležité jen to, do jakých obrátek dokážeme jako národ vytočit pomyslný ekonomický motor, ale také to, zda jsme v životě šťastní. Pro někoho snad stále ještě myšlenka objevná, ale čím dál více lidí chápe, že skříně napěchované módními kousky či fotogenické jídlo z trendy restaurací, které se tak pěkně vyjímá na profilech sociálních sítí, našim životům hlubší smysl často dát nemohou. Potřeba člověka být šťastný je natolik silná a všudypřítomná, že v roce 2011 přijalo všeobecné shromáždění OSN rezoluci s názvem Happiness: towards a holistic approach to development (tedy Štěstí: směrem k holistickému přístupu k rozvoji), jež členské státy nabádala, aby následovaly příkladu Bhútánského království a měřily štěstí a osobní pohodu svých obyvatel, a která štěstí nazvala „základním lidským cílem“. V roce 2012 byl 20. březen vyhlášen Mezinárodním dnem štěstí.

Proč nám jako příklad má sloužit zrovna Bhútán, maličké horské království na východním okraji Himálaje? Při hledání odpovědi na tuto otázku se musíme vydat nejen na pomyslnou cestu do srdce Asie, ale také pár desítek let do minulosti, konkrétně do roku 1972. Tehdy totiž bhútánský král Džigme Singjä Wangčhug v rozhovoru pro britský deník Financial Times řekl, že „hrubé domácí štěstí je důležitější než hrubý domácí produkt“. 

Suchá definice na základě králova citátu říká, že hrubé domácí štěstí (HDŠ či anglicky GNH) je koncept, který se snaží vyjádřit míru kvality lidského života a rozvoje společnosti pomocí obecnějšího ukazatele, než jakým je hrubý domácí produkt. HDŠ se zaměřuje na tradiční hodnoty a harmonii s přírodou, tak jak je to popsáno v jeho devíti oblastech a čtyřech pilířích, a od roku 2008 je zakotveno v bhútánské ústavě. Těmito pilíři jsou udržitelný a spravedlivý sociálně-ekonomický rozvoj, ochrana životního prostředí, zachování a šíření tradiční kultury a dobrá vláda. K devíti oblastem štěstí pak patří duševní pohoda, dobré zdraví, správné využití času, vzdělání, kulturní různorodost, dobrá vláda, vitalita komunity, ekologická diverzita a životní standard.

Celý článek si přečtete v dubnové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích a nebo si ji můžete objednat online zde. Poštovné zdrama! 

Čtěte také: BHÚTÁN: Roztočme motlitbu

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole