Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

I princezny mají chlupy!

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/6.9.2018
Stalo se (ne)odstraňování přirozeného ochlupení v době sociálních sítí feministickým manifestem, nebo jen pouhou leností?

Marně si zkouším vzpomenout, kdy napo­sledy jsem viděla ženu, která by své ochlu­pení vůbec neupravovala. Hladká lýtka, stehna, podpaží i třísla jsou dnes stejně sa­mozřejmá jako mít vyčištěné zuby. A obje­vit se na veřejnosti „osrstěná“ se ještě do­ nedávna rovnalo takřka společenské sebevraždě. Jenže to se začíná měnit. Alespoň to ukazují čísla z výzkumu spotřebitelského chování analytické společnosti Mintel. Za­tímco v roce 2013 si 95 % mladých žen ve věku 16 až 24 let odstraňovalo chloupky v podpaží, v roce 2016 už to bylo „jen“ 77 %. 

Česko nebo spíš ještě Československo má, pokud se jedná o ženské ochlupení, odlišnou historii než třeba USA či země západní Evropy. „Během komunismu bylo společensky nepřijatelné, aby žena měla ochlupení v obličeji. Ostatní partie ale tak přísně hodnoceny ne­byly,“ popisuje docent Martin Franc, který působí v Masarykově ústavu a archivu Akademie věd ČR a vě­nuje se dějinám životního stylu. Ženy tedy své ochlupe­ní nijak zvlášť neřešily. I proto se v seriálu Návštěvníci z roku 1983 mihne tehdejší sexsymbol Dáda Patrasová nahá s „přírodním“ klínem. Naopak být „dohladka“ bylo podezřelé. Navíc komunismus byl spojen s velkým nedostatkem dnes běžného zboží včetně žiletek a holí­tek. „I kdyby se tak ženy chtěly upravovat, často neměly čím. Zásadní změnu přinesla až sametová revoluce, kdy se země otevřela zahraničním trendům,“ dodává.

První laser určený k epilaci se tak v Česku objevil v roce 1997, kdy jej přivezl docent Roman Šmucler. „Tehdy nás vůbec nenapadlo, že by se přístroj dal použít k epilaci in­timních partií. Přizpůsobili jsme jej k odstraňování nežádoucího ochlupení na obličeji. Byly to ale samy klientky, které byly s ošetřením spokojené a do­staly nápad, že by se takto daly upravit i jiné části těla,“ vzpomíná ředitel Institutu estetické medicíny Asklepion.

Zajímá vás více o tomto tématu? Například proč si ženy holí úzkou čárku nebo proč si baví ochlupení? Kupte si zářijové číslo Marie Claire a tam se to dozvíte. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama