Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

I muži mají své biologické hodiny. Pozor na otce starší 35 let

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/25.5.2019
Obvykle jsou to ženy, kterým se vyčítá, že s mateřstvím dlouho otálejí. Jenže se ukazuje, že „dobu trvanlivosti“ mají i mužské spermie a ty od mužů starších 35 let nejsou právě ideální.

Také vám už někdo říkal, že máte nejvyšší čas otěhotnět, protože jinak vaše dítě nebude právě v pořádku? Zajímavé je, že mužům nikdo podobné otázky obvykle neklade. I když jsou zcela na místě. Ukazuje se, že i kvalita spermií s rostoucím věkem klesá. A podle nové studie publikované v žurnálu Maturitas jsou v tomto ohledu „starší otcové“ všichni, kteří už překročili 35. rok života.

Závěry této vědecké práce nejsou pro starší muže a ani jejich partnerky právě povzbudivé. Vyšlo totiž najevo, že děti, které se narodí „starším otcům“ mají vyšší riziko vrozených srdečných vad, nižší porodní hmotnosti, což s sebou nese řadu zdravotních komplikací, a současně je u nich pravděpodobnější, že se u nich později rozvinou poruchy autistického spektra.

„Starší otcové“ otcové navíc svým věkem zhoršenou kvalitou spermií ovlivňují i průběh těhotenství své partnerky. Podle této studie tyto ženy zažívají častější komplikace během těhotenství, jako jsou těhotenská cukrovka, preeklampsie a předčasný porod, což ohrožuje jejich zdraví i zdraví jejich dětí.

Navíc vyšší věk muže je spojený s obecně se snižující plodností, tedy klesá pravděpodobnost, že starší muž úspěšně oplodní partnerku. Nemluvě o skutečnosti, že s rostoucím věkem se zhoršuje i jejich celková fyzická kondice. I proto webový magazín Science Daily doporučuje mužům, kteří už nyní tuší, že by chtěli otcovství odložit na později než na 35. narozeniny, aby si nechali své „mladší“ sperma zamrazit a použít ho za pár let.

Čtěte také:
7 Faktů, které jste nevěděli o Lukovi, Chrisovi a Liamovi
Jak mohou emoce přeprogramovat naši DNA?
Desetina mladých Britek si nemůže dovolit vložky ani tampóny

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama