Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Hledáte recept na nejlepší spánek? Odpovědí je sex! 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/26.9.2019
My víme proč. A máme to vědecky podložené.  

Pokud by někdo vymyslel zaručený návod na to, jak si užít snový osmihodinový odpočinek každou noc, jistě by se stal velmi slavným. Dnešní uspěchaná doba, stres, modré světlo z našich telefonů, mnoho šálků kávy přes den, každodenní problémy, to vše přispívá jen k tomu, že se často budíme ráno ještě unavenější, než když si jedeme lehnout. Moderní život zkrátka klidnému a poctivému spánku moc nepřeje. Můžete věřit babským radám a dát si večer horké mléko s medem nebo počítat ovečky, ale už to někdy někomu doopravdy zafungovalo? Nicméně existuje jedna (velmi příjemná) spánková teorie, která je účinná, a dokonce i vědecky podložená. Zjistěte, proč je sex lepší než Stilnox 

Sex je možná vášnivou a energickou záležitostí, ale hormony, které se díky němu v našem těle uvolňují nám opravdu pomáhají ve výsledku lépe spát. Podle WebMD je to právě oxytocin, který navozuje pocit lepšího spojení s vaším protějškem a serotonin, jež způsobuje onen opojný pocit štěstí. Tato kombinace, která z vás dělá super šťastné a propojené jedince, odbourává stres a jakmile dosáhnete orgasmu, ke koktejlu hormonů se ještě přidá prolactin. Ten ve vás vyvolá letargii a ozývá se i únava.  

Dr. Amer Khan neurolog a spánkový specialista uvedl pro Healthline: “Pokud dosáhnete orgasmu a součástí celé interakce je i uspokojivě dlouhá předehra, prokazatelně to povede k lepšímu spánku.” Vědci však zjistili, že pokud zrovna nemáte partnera či partnerku, který/á by vám pomohl/a léčit nespavost, poradíte si snadno sami. Masturbace má totiž naprosto totožný efekt. 

Výzkumníci na univerzitě v Queenslandu provedli průzkum mezi 460 lidmi ve věku od 18 do 70 let, aby zjistili, jak se změnily jejich spánkové vzory, pokud měli orgasmus před usnutím. Celých 64 % z nich reagovali pozitivně. Dr. Michele Lanstella vyzdvihla jako hlavní důvod této změny k lepšímu oxytocin, který působí podobně jako sedativum a zkracuje dobu potřebnou k usnutí.  

Čtěte také:
Věříte na spřízněné duše? Může to ohrozit vaši šanci najít lásku!
Tohle romantické gesto se mu těžce vymstilo... 
Co o vás prozradí vaše sny? Možná se dozvíte více, než byste chtěli...

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama