Přejít k hlavnímu obsahu

Haute Couture v číslech: Hodiny, klienti a miliony dolarů

Haute couture je vrcholné dílo módního průmyslu.
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/6.7.2018
Ve světle oslnivých modelů z právě ukončeného fashion weeku v Paříži, jsme se vám rozhodli alespoň lehce přiblížit svět luxusního a velmi tajemného světa haute couture. 

Proč tajemného? Zákazníci, kteří si mohou dovolit nechat se oblékat v těch “nejprestižnějších krejčovstvích planety” nejsou většinou příliš sdílní na téma, kolik utratí za oblečení a značky, které je oblékají také neinzerují do světa ceny svých nejdražších a nejexkluzivnějších kousků. Když k tomu přidáte ještě ne tak docela jasná pravidla Fédération française de la couture, která haute couture módu zaštiťuje je to hotový hlavolam. Zkrátka informace, které vyplouvají na povrch jsou více než útržkovité. Ale my jsme pro vás tyto útržky posbírali a udělali z nich celkem zajímavou koláž.

2 - Minimální počet zkoušek jednotlivých modelů, které musí provést designér s klientem podle pravidel Fédération française de la couture (francouzské Federace módy a ready-to-wear návrhářů a módních designérů).

4 - Počet módních domů, které se účastnily Spring/Summer 2018 přehlídek a neměli sídlo v Paříži. Tento krátký seznam zahrnoval značky Elie Saab, Viktor & Rolf, Valentino, and Giorgio Armani Prive.

12 - Množství oficiálních značek, podílejících se na fashion weeku Spring/Summer 2018. Patřily mezi ně ku příkladu Christian Dior, Givenchy, Maison Margiela, Alexandre Vauthier, Alexis Mabille, a Chanel.

15 - Minimální limit lidí, které musí módní dům zaměstnávat, aby byl uznán Fédération française de la couture za haute couture. 

15-20 - Množství svateb a soukromých párty, které měsíčně navštěvují arabské ženy. Díky nim se mnohonásobně zvyšuje poptávka po haute couture kouscích. Co je oproti tomu nějaká posh akce v Evropě či Severní Americe?

16 - Počet haute couture klientů, které měl Jean Paul Gautier od roku 2009. 

20 - Kvantita technických pracovníků, kteří musí být zaměstnání v módním ateliéru, aby byl uznán Fédération française de la couture.

45 - Procentuální podíl celkových tržeb Elie Saab z haute couture. Tento profit se zvyšuje přímo úměrně s přibýváním klientů ze zemí jako je Turecko, Rusko, Kazahstán nebo Ukrajina. 

50 - Počet individuálních designů (jak denních, tak večerních), které musely módní domy předvést na fashion weeku, který se koná vždy v lednu a v červenci. 

100 - Přesně tolik švadlenek pracovalo na haute couture kolekci Chanel Spring/Summer 2015. 

135 - Kolik hodin trvá ušít běžnou couture róbu od Diora? Ano, 135 hodin.

1945 - Mezník, kdy Fédération française de la couture stanovila své požadavky a pravidla. Updatovala je pak až v roce 1992. 

4000 - Přibližný počet lidí na světě, kteří si mohou dovolit nakupovat haute couture. Přitom jen 200 z nich jsou pravidelní kupci. Pokud chcete konkrétní jména, jsou mezi nimi například Marjorie Harvey, Daphne Guinness, Lynn Wyatt, Ulyana Sergeenko, Lena Perminova, Queen Rania of Jordan, Sheikha Mozah bint Nasser Al Missned, Danielle Steel nebo Mouna Ayoub Zulu.

6 000 - Počet hodin, po které trvalo vytvořit finální kolekci Spring/Summer 2016 Ralph & Russo.

50 000 $ - 300 000 $ - Finanční rozmezí ve kterém pořídíte jednotlivé haute couture kousky. 

1 000 000 $ - Tolik byste zaplatila za svatební šaty od Diora. 

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole