Přejít k hlavnímu obsahu

Hackněte svou paměť: Jak už nikdy nezapomenout jména ostatních?

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unshplash/31.7.2018
A vy se jmenujete???

Pokud se zaměříme na obtížně zapamatovatelné věci, na vrcholku tohoto seznamu jsou jednoznačně jména. A co si budeme nalhávat – čím jsme starší, tím je těžší zapamatovat si všechna. Myslíte, že vám už není pomoci? Naopak! Skutečně existuje způsob, jak se je naučit. Rádi vám prozradíme, jak na to. 

Krok jedna: 
Musíte se maximálně soustředit, když vám někdo své jméno říká poprvé. Neměli byste věnovat pozornost těm fantasticky připraveným jednohubkám, které všude kolem báječně voní nebo tomu luxusnímu náhrdelníku, který se vlastně nakonec nehodí ke zvoleným šatům. Ani nepřemýšlejte, co řeknete za chvíli a jak se bude konverzace rozvíjet dále. Potřebujete se zaměřit jen na jméno! Svou paměť můžete postupně zlepšit různými technikami (či hrami) na udržení pozornosti. 

Krok dva:  
Zopakujte jméno dotyčné osoby ještě jednou a nahlas. Když řekne: „Ahoj, já jsem Viktorie“, ideálně zareagujte „Ráda tě poznávám, Viktorie“ nebo „Moc mě těší, Viktorie“. Už tato odezva pomůže ke zpracování nového jména a zároveň jeho zapamatování. V hlavě si pak můžete zpětně přehrávat svoji větu, kterou jste právě slyšeli. 

Krok tři:  
Udělejte si souvislost mezi jménem člověka a něčím, co má pro vás smysl. Ať už je to významová podobnost, vtipná momentka, asociace ke členům rodiny, postava z filmu apod. V našem případě se hodí spojitost s veřejně známou královnou Viktorií. 

Krok čtyři 
Vytvořte mentální obraz mezi vaší asociací a osobou před vámi. Představte si, že Viktorie stojící vedle vás nosí korunu a v ruce má žezlo. Ve své mysli si ji celkově můžete obléct jako britskou panovnici. Také si můžete přehrát malou scénku o tom, jak se vaše imaginární sestra Viktorie právě seznámila s „novou“ Viktorií a láskyplně ji objala. Polibky na tváře, vzájemná pochvala jména, trocha pošklebování a srandiček. Zda se vám to hloupé? To je jedině dobře! Čím hloupější obraz vytvoříte, tím lépe si ho zapamatujete. 

Krok pět: 
Najděte si něco na vzhledu osoby. Mohou to být jedinečné šperky, nápadné oblečení, výjimečné vlasy, zajímavý obličej atd. To vše může pomoct vzpomenout si. U jmen začínající písmenem „V“ jako Viktorie si všimněte náhrdelníku nebo výstřihu svetru stejného tvaru a spojte si ho ihned s prvním písmenem jména. Brýle z jistého úhlu vypadají jako „B“, spodní ret s bradou často tvoří „D“. Uši pak mohou připomínat písmeno „G“. Někdy se vzory a loga na oblečení formují do znaků, které nám dají asociaci ke jménu určitého člověka.  

Krok šest: 
Poslední a konečná rada se týká zase opakování. Vyslovte jméno znovu, ať už v konverzaci nebo sami pro sebe. Využijte příležitostí jako u objednávání jídla a vzápětí pití, rozdávání úkolů nebo vytváření rezervací. Ve společnosti pozdravte konkrétně při příchodu i odchodu. Tím nikdy žádné faux pas nevyvoláte a jistě ještě zapůsobíte správnou etiketou. Dejte tomuto přístupu týden až měsíc a uvidíte, že si jména budete pamatovat na hodně dlouhou dobu. 

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole